04.11.2024

#PoszerzamyHoryzonty: Poduszka finansowa: klucz do spokoju i stabilności finansowej

Budowanie poduszki finansowej może zająć trochę czasu, ale z pewnością zapewnia bezpieczeństwo. Wymaga od nas dyscypliny i systematyczności, a korzyści z posiadania takiego zabezpieczenia są nieocenione. W jaki sposób zbudować swoją poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to pieniądze, które odkładamy na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, np. utraty pracy, choroby, awarii sprzętuZabezpieczenie finansowe wpływa na zmniejszenie stresu, dając poczucie, że poradzimy sobie w razie pojawienia się trudnych zdarzeń. Jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, po prostu skorzystamy ze swoich oszczędności, aby np. pokryć koszty codziennego życia. Poza tym daje nam  elastyczność w podejmowaniu decyzji życiowych. Mając poduszkę finansową, możemy pozwolić sobie na przekwalifikowanie i otwarcie własnego biznesu 😊, pokrycie kosztów edukacji dzieci za granicą, a nawet spontaniczną podróż.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024” (link do wyników badania: KEFiP_badanie_2024_krótka wersja_1 zbp.pl oraz do wpisu, w którym szczegółowo omówiliśmy wyniki tego badania: #PoszerzamyHoryzonty: Polacy i finanse: kluczowe wnioski z badania ZBP - Szkolne Blogi61% badanych odczuwa potrzebę regularnego oszczędzania na tzw. „czarną godzinę”.

Poduszka finansowa krok po kroku

  1. Ustalamy kwotę docelową: warto zastanowić się, jaka kwota jest nam potrzebna, aby czuć się bezpiecznie. Większość ekspertów finansowych, rekomenduje, aby poduszka finansowa pokrywała od 3 do 6 miesięcy naszych podstawowych wydatków. Jeśli mamy problem z ustaleniem tej kwoty, w internecie z łatwością znajdziemy kalkulatory wielkości poduszki finansowej, która pomogą nam obliczyć, wysokość poduszki w zależności od naszych potrzeb.
  2. Określamy czas realizacji – dzięki temu lepiej można zaplanować swoje oszczędności oraz systematycznie dążyć do celu.
  3. Automatyzujemy oszczędzanie – ustawiamy stały przelew na osobne konto oszczędnościowe. Dzięki temu mamy pewność, że pieniądze regularnie się powiększą.
  4. Monitorujemy postępy.

 

Warren Buffet (amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i ekonomista) powiedział: „Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności”. Jego słowa doskonale pokazują, w jaki sposób podejść do oszczędzania, a im większa poduszka finansowa, tym większe poczucie bezpieczeństwa i stabilność finansowa.

#PoszerzamyHoryzonty

Tekst jest częścią kampanii edukacyjnej #PoszerzamyHoryzonty. W ramach tego działania dzielimy się wiedzą również z dorosłymi beneficjentami programu edukacyjnego SKO. Zależy nam na tym, aby pisać o tematach trudnych w prosty i łatwo przyswajalny sposób, dbając jednocześnie, aby była to solidna dawka wiedzy i inspiracji w różnych obszarach. Jest to działanie wpisujące się w obchodu Roku Edukacji Ekonomicznej (na podstawie decyzji Senatu RP).

Zachęcamy do regularnego czytania treści udostępnianych w ramach kampanii oraz korzystania z okazji do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa, ekologii, nowych technologii, świadomości konsumenckiej.

img

0
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 2
  • 7