#PoszerzamyHoryzonty: Paragon niefiskalny – co warto o nim wiedzieć z punktu widzenia konsumenta?
Paragon niefiskalny to dokument, który wygląda jak standardowy paragon, ale nie jest rejestrowany w pamięci kasy fiskalnej. Co to oznacza? Oznacza to, że nie jest oficjalnym dowodem zakupów w rozumieniu przepisów podatkowych.
Tego typu paragony są używane do celów wewnętrznych, np. szkolenia pracowników, testowanie urządzeń. Paragonami niefiskalnymi nazywa się też czasem rachunki lub paragony kelnerskie stosowane w gastronomii. Nie są one drukowane przez kasę fiskalną i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca musi ewidencjonować obroty na kasach rejestrujących.
Paragony fiskalne – w przeciwieństwie do paragonów niefiskalnych – są oficjalnymi dowodami zakupów, które możemy wykorzystać do reklamacji lub zwrotu towarów. Przedsiębiorcy, którzy wydają paragony fiskalne, działają w zgodzie z przepisami podatkowymi, a podatki zarejestrowane na paragonach trafiają do budżetu państwa.
Paragon fiskalny czy niefiskalny? Jak je rozróżnić?
Paragon niefiskalny bardzo często może wyglądać podobnie do fiskalnego. To na co należy zwrócić uwagę to oznaczenie jako „niefiskalny” lub „testowy”. Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.: centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres, logo i numer unikatowy kasy.
Czy każdy musi wydawać paragon fiskalny?
Z obowiązku wydawania paragonów fiskalnych zwolnieni są podatnicy, którzy m.in.: w roku podatkowym nie osiągnęli obrotu w wysokości 20.000 zł ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Paragony niefiskalne mogą być mylące, ale zrozumienie ich roli pomoże nam chronić nasze prawa jako konsumentów.
#PoszerzamyHoryzonty
Tekst jest częścią kampanii edukacyjnej #PoszerzamyHoryzonty. W ramach tego działania dzielimy się wiedzą również z dorosłymi beneficjentami programu edukacyjnego SKO. Zależy nam na tym, aby pisać o tematach trudnych w prosty i łatwo przyswajalny sposób, dbając jednocześnie, aby była to solidna dawka wiedzy i inspiracji w różnych obszarach. Jest to działanie wpisujące się w obchodu Roku Edukacji Ekonomicznej (na podstawie decyzji Senatu RP).
Zachęcamy do regularnego czytania treści udostępnianych w ramach kampanii oraz korzystania z okazji do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa, ekologii, nowych technologii, świadomości konsumenckiej.
Pozdrowienia od Lokatki 😊
❤️