08.10.2024

#PoszerzamyHoryzonty: Krajowa Strategia Edukacji Finansowej – najważniejsze informacje

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, umiejętności finansowe stają się nieodzownym elementem codziennego życia. Polska dostrzegając rosnące znaczenie edukacji finansowej przyjęła Krajową Strategię Edukacji Finansowej. Strategia ma na celu podniesienie kompetencji finansowych obywateli.

Czym jest Krajowa Strategia Edukacji Finansowej?
To kompleksowy plan działania opracowany przez Ministerstwo Finansów we współpracy z kluczowymi instytucjami publicznymi, takimi jak Narodowy Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz organizacjami pozarządowymi i środowiskiem naukowym. Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w czerwcu 2024 roku i obejmuje okres do 2030 roku.

Cele i priorytety
Głównym celem jest zwiększanie poziomu wiedzy finansowej wśród Polaków, co ma przyczynić się do poprawy ich dobrostanu finansowego oraz odporności na ewentualne problemy finansowe.

Kluczowe priorytety Strategii stanowią cele długoterminowe i wyznaczają kierunek działań, które będą podejmowane dla osiągnięcia tych celów. Kluczowe priorytety są szerokie i zostały podzielone na dwa rodzaje:
• Priorytety, które odpowiadają na pytanie „co Strategia zamierza osiągnąć”, w odniesieniu do pożądanych zmian w wiedzy, postawach i zachowaniach ludzi. Zmiany te mogą wymagać czasu oraz wsparcia różnego rodzaju ciągłych i odpowiednio dostosowanych działań.
• Priorytety, które odpowiadają na pytanie „jak Strategia osiągnie swoje cele”, w odniesieniu do tego, jak przewidziane w Strategii programy edukacji finansowej powinny być zaprojektowane i wprowadzane, aby pożądane zmiany w wiedzy, postawach i zachowaniach ludzi zostały osiągnięte. Określają one zasady, jakimi powinny kierować się wprowadzane w Polsce programy edukacji finansowej.

img

 

Pierwszy plan wdrażania Strategii opisuje działania, które w latach 2024–2026 będą wspierać realizację kluczowych priorytetów. Plan wskazuje grupy docelowe, które wymagają pilnego wsparcia w zakresie edukacji finansowej. Pierwsze działania mające na celu podniesienie kompetencji finansowych będą kierowane głównie do następujących grup:

  • dzieci, młodzież, ich rodzice/opiekunowie i nauczyciele,
  • gospodarstwa domowe o niskich dochodach,
  • konsumenci narażeni na nadmierne zadłużenie lub już nadmiernie zadłużeni,
  • osoby pracujące, zwłaszcza zbliżające się do wieku emerytalnego,
  • migranci, zwłaszcza z Ukrainy.

 

Inspiracja na przyszłość

Krajowa Strategia Edukacji Finansowej to nie dokument, ale przede wszystkim inspiracja do działania. Dzięki niej, Polska dołącza do grona ponad 60 krajów na świecie, które realizują własne strategie edukacji finansowej.

Więcej informacji na temat Krajowej Strategii Edukacji Finansowej: Krajowa Strategia Edukacji Finansowej - Ministerstwo Finansów - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Przyjęcie Krajowej Strategii Edukacji Finansowej w 2024 roku jest istotnym wkładem wszystkich zaangażowanych w jej powstanie podmiotów, w działania związane z ustanowieniem roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

#PoszerzaMYhoryzonty

Tekst jest częścią kampanii edukacyjnej #PoszerzaMYhoryzonty. W ramach tego działania dzielimy się wiedzą również z dorosłymi beneficjentami programu edukacyjnego SKO. Zależy nam na tym, aby pisać o tematach trudnych w prosty i łatwo przyswajalny sposób, dbając jednocześnie, aby była to solidna dawka wiedzy i inspiracji w różnych obszarach. Jest to działanie wpisujące się w obchodu Roku Edukacji Ekonomicznej (na podstawie decyzji Senatu RP).

Zachęcamy do regularnego czytania treści udostępnianych w ramach kampanii oraz korzystania z okazji do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa, ekologii, nowych technologii, świadomości konsumenckiej.

img

1
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 10
  • 16
Komentarze