Poliester z recyklingu – czy to naprawdę ekologiczne rozwiązanie?
Coraz częściej na metkach ubrań możemy zauważyć informacje o tym, że materiał, z którego wyprodukowano daną rzecz to poliester z recyklingu. Czy noszenie poliestrowych ubrań z recyklingu to rzeczywiście wyraz naszej troski o środowisko? Przyjrzymy się temu zagadnieniu.
Ekologia w świecie mody zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej producentów odzieży zaczyna zwracać uwagę na zrównoważone podejście do mody, czyli do projektowania, tworzenia, użytkowania i pielęgnacji odzieży w sposób, który minimalizuje wpływ na środowisko. Rośnie również świadomość społeczna na temat ekologii i ochrony środowiska.
Jak wygląda produkcja poliestru?
Wieszaki sklepowe pełne są odzieży, która powstała z poliestru, czyli politereftalanu etylenu (PET). To ten sam materiał, z którego produkuje się butelki i folię. Tkanina jest w 100% syntetyczna, wytwarzana głównie z ropy naftowej w reakcji chemicznej pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Upraszając, można powiedzieć, że poliester to po prostu plastik. Nie powinno nas zatem dziwić, że ubrania z recyklingowanego poliestru (rPET) produkuje się z włókien pozyskanych z plastikowych butelek PET.
Zalety poliestru z recyklingu
1. Ponowne wykorzystanie odpadów – plastikowych butelek.
2. Przetwarzanie butelek na poliester nie wymaga ponownego użycia ropy naftowej.
3. Mniejsze zużycie energii – przetworzenie plastiku wymaga zużycia mniej energii niż jego pierwotna produkcja.
A co z wadami rPET?
1. Ubrania, które powstają z przetworzonego plastiku nie nadają się do ponownego recyklingu.
2. Farbowanie poliestru z recyklingu wymaga wybielania z wykorzystaniem toksycznych dla środowiska wybielaczy.
3. Produkcja poliestru emituje szkodliwe opary – w szczególności duże ilości dwutlenku węgla.
Ciekawym przykładem – obok poliestru z recyklingu jest tzw. ekoskóra, która z ekologią nie ma nic wspólnego. Dlaczego? Powstaje w procesie biochemicznym, nie jest biodegradowalna i będzie się rozkładać setki lat.
Jak się okazuje, moda to branża, w której warto mieć się na baczności, sprawdzać metki, czytać składy i podejmować świadome decyzje. Niekiedy rozwiązania, które promowane są jako ekologiczne, niekoniecznie takie są.
Pamiętajmy jednak, że recyklingowany poliester – choć nie jest w 100% ekologicznym rozwiązaniem – stanowi krok w kierunku bardziej zrównoważonej mody.
Zachęcamy do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami na temat ekomody.
Brawka dla WAS i pozdrowienia.