16.05.2019

Zdrowe koktajle - zdrowsze życie i dużo frajdy

Wszyscy wiedzą, że zdrowie jest bezcenne, a odżywianie ma niebagatelne znaczenie w jego pielęgnowaniu. Niełatwo w dzisiejszych czasach prawidłowo się odżywiać. Kuszące reklamy wielu towarów, kolorowe opakowania batoników, ciasteczek, napojów gazowanych, a także  zniewalające zapachy produktów rozchodzace się z cukierni czy restauracji szybkiej obsługi - wszystko to „woła” zjedz mnie, bo jestem najlepszy. Ale czy rzeczywiście to jest dla nas najlepsze? Czujemy się często zdezorientowani -  co mam kupić, co jeść, by sobie nie szkodzić?

W naszej szkole wyszliśmy z propozycją znalezienia alternatywy dla żywności przetworzonej i fast foodów. W bieżącym roku szkolnym od jesieni do wiosny realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem
„Zdrowe koktajle”. Tak, trzeba zacząć od dzieci! I to właśnie dzieciom zaproponowaliśmy to, co zdrowe - owoce i warzywa w najbardziej przyswajalnej formie, czyli w postaci  koktajlu owocowo-warzywnego. Oprócz owoców i warzyw składnikami koktajli były też inne zdrowe produkty, takie jak orzechy, nasiona, kakao czy mleko roślinne. To właśnie te składniki są pełne witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, czyli tego wszystkiego, co tak bardzo potrzebne jest dzieciom.

 Pomysł był taki: chętne dzieci z klas starszych (VIII, VII i VI) w ramach zajęć pozalekcyjnych opracowywały z opiekunem jeden koktajl w tygodniu. Wykonywaliśmy dany koktajl w grupach, smakowaliśmy i sugerowalismy poprawki tak, by koktajl był najsmaczniejszy. Następnie dzieci z Kółka dzięki uprzejmości wychowawców klas młodszych (I - III), wykorzystując własne blendery i przyniesione przez siebie produkty, prezentowały na forum klas, jak wykonać dany koktajl. Dawały dzieciom do spróbowania, rozdawały wydrukowane przepisy z danego tygodnia i zbierały informacje, czy dzieci wykonywały koktajle w domu z rodzicami i jak smakował im dany koktajl. Jakie były reakcje dzieci młodszych na te propozycje? Bardzo pozytywne, czego przykładem niech będzie wypowiedź jednego z uczniów klasy IIb: "Koktajle bardzo mi sie podobały. Są zdrowe, a nawet można od nich schudnąć. Każdy koktajl oceniałem wysoko. Chłopcy, którzy do nas przychodzili, powinni dostać prezenty za dobra robotę".  

Żeby dzieci ze starszych klas mogły również spróbować takich specjałów, podczas Zabawy Karnawałowej urządziliśmy Koktajlowe Stanowisko. Chcąc, by jednocześnie była to dobra zabawa, pozwalaliśmy na to, by dzieci same wybierały sobie ulubione owoce i warzywa i kompomowały  z nich własne koktajle. Sugerowaliśmy również, by zawsze w koktajlu znalazł się jakiś zielony wsad (sałata, brokuł, szpinak, jarmuż), gdyż zielone warzywa mają szczególnie korzystne właściwości dla zdrowia. Wiele dzieci po wypiciu pierwszego koktajlu przychodziło po kolejne, tak im smakowały!

Wydaje się, że największym atutem tego projektu było zainteresowanie dzieci promocją zdrowia i uzmysłowienie im, jak dużo zależy od nich samych, że to one decydują, po co sięgną, gdy poczują głód.  Ale jednocześnie okazało się, że między starszymi i młodszymi uczniami szkoły nawiązała się przyjacielska więź oparta na aurytecie tych starszych, a to, jak się wydaje, jest bezcennym doświadczeniem. Mateusz z klasy VIIId podsumował: "Przygotowywanie koktajli dla dzieci było bardzo satysfakcjonujace i dostarczało mi wiele frajdy. To była też świetna integracja z dziećmi".

Zupełnie nieoczekiwanie udało nam sie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zachęcamy do naśladowania!

 imgimgimgimg

0
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 7
  • 5