17.11.2019

Rajd "Na Szlaku Niepodległości"

07.11.2019 roku grupa uczniów z klasy 6a, 6b, 6d, 6e, 6f brała udział w rajdzie "Na Szlaku Niepodległości" zorganizowanym przez PTTK odział 
w Warce.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki pod szkołą. Następnie przejechaliśmy autokarem do miejscowości Konewka w województwie łódzkim, powiecie tomaszowskim. Tam zwiedzaliśmy dawny niemiecki ośrodek dowodzenia Anlage Mitte z II wojny światowej. Obecnie mieści się tam trasa turystyczna "Bunkier w Konewce". Obiekt składa się ze schronu kolejowego oraz schronów technicznych - dawna hydrofornia, kotłownia i elektrownia. Schron kolejowy, o długości 380 metrów, przeznaczony był dla pociągów sztabowych dowództwa Grupy Armii "Środek" w ramach przygotowań do wojny ze Związkiem Radzieckim. Dzisiaj znajduje się tam ekspozycja militariów. Dla zwiedzających udostępniony jest też 80-cio metrowy odcinek podziemnych kanałów technicznych między schronami.
Kolejnym punktem naszego rajdu były ruiny zamku w Inowłodzu. Ta obronna warownia została wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku. Zamek zlokalizowany został w dolinie Pilicy, w miejscu o naturalnych walorach obronnych. Jego zadaniem było chronienie komory celnej oraz przeprawy przez rzekę. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. W 2008 roku przeszedł remont i odbudowę. Obecnie znajduje się w nim punkt informacji turystycznej, biblioteka gminna, siedziba rady gminy odbywają się tam śluby cywilne oraz wystawy.
Ostatnim punktem naszego rajdu było przejście do Szańca Hubala. Jest to symboliczna budowla z kamieni polnych w kształcie pierścienia, znajdująca się na polanie opodal wsi Anielin, w miejscu, gdzie o świcie 30 kwietnia 1940 w potyczce z Niemcami poległ major Henryk Dobrzański „Hubal”, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimg
1
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 23
  • 19
Komentarze