15.03.2012

47. Szkolne warsztaty kroszonkarskie i etap szkolny XV Gminnego Konkursu Kroszonkarskiego

Jako że zbliża się Wielkanoc i tym samym XV Gminny Konkurs Kroszonkarski. W naszej szkole odbyły się już warsztaty i szkolny etap tego konkursu.

Od kilku lat tradycją naszej szkoły są warsztaty kroszonkarskie. W tym roku odbyły się one 6 marca. Ich celem jest kultywowanie obrzędu zdobienia jajek wielkanocnych, zakorzenionego w kulturze naszej społeczności i przygotowanie do konkursu kroszonkarskiego. W warsztatach uczestniczyło 15 osób. Większość z nich próbowała ozdobić swoje jajko techniką rytowniczą. Polega ona na wydrapywaniu wzórów na zabarwionym jajku.Jest to technika trudna, bardzo pracochłonna i wymagająca niezwykłej cierpliwości. Warsztaty prowadziła pani Karina Schmidt, która udzielała cennych wskazówek. Pokazała jak trzymać nożyk i wydrapać wzorek. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć prace artystki. Pani Schmidt przekonywała dzieci, że wkrótce będą wykonywać podobne bo "ćwiczenie czyni mistrza" Oto kilka zdjęć :)

warsztaty.jpgwarsztaty2.jpg

warsztaty3.jpgwarsztaty1.jpg

 

 

Po warsztatach, na których doskonalili swoje umiejętności, przyszedł czas na sprawdzenie swoich sił w Szkolnym Konkursie Kroszonkarskim. Wzięło w nim udział 14 uczestników. Przez prawie dwie godzinny pochylali się nad skorupkami jaj, zabarwionymi na różne kolory. Próbowali, korzystając z przygotowanych wzorów, wydrapać jak najbardziej precyzyjne wzory lub ozdobić jajko kolorowymi nitkami i koralikami. Prace dzieci oceniały twórczynie ludowe: Karina Schmidt, Maria Książko i Joanna Tomeczek. Panie oceniały prace w trzech kategoriach, zwracając szczególną uwagę na technikę zdobienia jaj, estetykę i dokładność wykonania. Wyniki Szkolnego Konkursu Kroszonkarskiego: Kategoria klas I-II 1.Mariusz Bednorz - I miejsce 2.Damian Sulik – II miejsce 3.Wiktoria Malkusz – III miejsce Kategoria klas III-IV 1.Vivien Klimek – I miejsce 2.Adam Zięba – II miejsce 3.Paulina Wawrzynek – II miejsce Kategoria klas V-VI 1.Kinga Czwojdrak – I miejsce 2.Marcel Sojka – I miejsce 3.Kinga Czwojdrak – I miejsce 4.Julia Cholewa – II miejsce 5.Anna Pietrowska – II miejsce 6.Sara Malkusz – III miejsce 7. Anna Kobza – III miejsce 8. Aleksandra Kozów – III miejsce Do Gminnego Konkursu Kroszonkarskiego zakwalifikowali się uczniowie: Mariusz Bednorz, Damian Sulik, Vivien Klimek, Paulina Wawrzynek, Karolina Jon, Marcel Sojka, Kinga Czwojdrak. W Wojewódzkim Konkursie Kroszonkarskim, który odbędzie się w Opolu wezmą udział: Vivien Klimek, Marcel Sojka i Kinga Czwojdrak. Organizacją warsztatów i szkolnego etapu XV Gminnego Konkursu Kroszonkarskiego zajęła się p. Maria Oremek. Zobaczcie przebieg tego konkursu :)

szkolny6.jpgszkolny.jpg

szkolny2.jpgszkolny1.jpg

szkolny5.jpgszkolny3.jpgszkolny4.jpg

0
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 32
  • 25