13.12.2011

31. Dni regionalne

W ramach Dni Regionalnych nasza szkoła zorganizowała cykl wydarzeń.

Dnia 21 września klasy IV- VI wybrały się na krajoznawczą wycieczkę rowerową po najbliższych wioskach. Trasa obejmowała Rozwadzę-Krępną- Jasionę - Oleszkę - Żyrową - Zdzieszowice.

 

rowery

przystanek

 

Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce  była wizyta naszych przedszkolaków i dzieci z klas II i III w stadninie koni w Rozwadzy Wild West prowadzoną przez Państwa Lepich. Na początku dzieci obejrzały stajnie i  jej mieszkańców. Poznały rasy koni, rodzaje umaszczenia, dowiedziały się co jedzą i jakie mają zwyczaje, co lubią i czego się boją. Zobaczyły jak pielęgnuje się konia oraz samodzielnie mogły spróbować je wyczyścić. Obserwowały jak podkuwa się konia. Ogromną atrakcją i przyjemnością była przejażdżka konna w siodle pod czujnym okiem instruktora. Następnie udaliś się na ognisko. Atrakcją były oczywiści pieczone ziemniaki z chrupiącą skórką,  którymi wszyscy się zajadali.

 

DSC02292.JPG

konie

 

Kołocz drożdżowy od dawna wpisany jest w śląską tradycję. Upiec tradycyjny śląski kołocz nie jest  rzeczą łatwą i nie każdy potrafi  tego  dokonać. 21 października uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj okazję uczyć się tej sztuki od najlepszych. W ramach  corocznie obchodzonych Dni Regionalnych zaprosiliśmy  laureatki pierwszego miejsca w Wojewódzkim Konkursie Wypieku Kołocza Śląskiego. Panie: Jadwiga Maciołek, Bronisława Pietrek i Hildegarda Stach, opowiedziały i pokazały nam jak upiec tradycyjny kołocz. Zdradziły sekrety,  które gwarantują jego wyśmienity smak. Zaprezentowały również  jak wykonać smaczną posypkę. Klasa V i IV wspólnie z paniami upiekła kołocz z serem. Klasa II i III z makiem,  a klasa VI  z jabłkiem. Uczniowie nie tylko obserwowali jak upiec ciasto, ale mogli także samodzielnie wykonać niektóre czynności oraz spróbować przepysznych wypieków!

 

IMG_8014.JPG

IMG_8073.JPG

 

Istotnym elementem Dni Regionalnych był Szkolny Konkurs Znajomości Gwary Śląskiej który odbył się 26 października. W konkursie wzięły udział 3 trzyosobowe drużyny z klas IV – VI. Zadania, jakim uczestnicy musieli sprostać to m.in.: rozpoznać po dotyku przedmiot i podać jego nazwę w gwarze. Najciekawszym zadaniem było przygotowanie i zaprezentowanie skeczu. Wszystkie drużyny były wspaniałe. Jury miało ciężki „orzech do zgryzienia”, ale ostatecznie I miejsce przyznano drużynie klasy V: Julii Cholewa, Klaudii Pietrek i Annie Pietrowskiej. II miejsce zdobyła klasa VI w składzie: Anna Kobza, Weronika Siwek i Mateusz Nowak, a III miejsce – klasa IV: Karolina Kura, Dominika Przemus i Paulina Wawrzynek.     Gościem specjalnym w tym dniu była pani Maria Zimmermann, która oceniała zmagania uczniów. Dni Regionalne są przyjemnym i istotnym elementem dla naszej szkolnej społeczności.

 

IMG_8099.JPG

gwara

2
Dodaj Komentarz
 • 0
 • 6
 • 15
Komentarze
 • Ł.
  Ł.
  83.27.xxx.xxx
  2016-04-07 18:12 | Temat: Droga Dominiko P.
  ODPOWIEDZ

  Wiem że najprawdopodobniej tego nie zobaczysz ale chciałbym żebyś wiedziała że twój dawny znajomy ciągle o tobie myśli i nie potrafi o tobie zapomnieć. Przez tyle lat starałem się przełamać ale nie potrafiłem Ci powiedzieć że cię kocham. Dzisiaj zrozumiałem że to nie ma sensu i zostawiam tą wpis dla Ciebie. Być może kiedyś znajdziesz ją i przypomnisz sobie o mnie.

  Twój dawny znajomy
  Ł.

 • Dominika
  Dominika
  188.146.xxx.xxx
  2017-02-06 02:38 | Temat: nie
  ODPOWIEDZ

  daj mi spokój bo dzwonię po policję