13.03.2021

Ciekawostki...

...Lokatki!

img

12.03.2021

Czy piasek może się kiedyś skończyć?

Przeczytaj jaki wpływ na środowisko ma coraz mniejsza ilość piasku na świecie.

Piasek to jeden z zasobów naturalnych, który np. tak jak woda może się kiedyś wyczerpać. Pewnie zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ zużywamy go o wiele więcej niż przyroda, jest w stanie „wyprodukować”.

Na całym świecie piasek jest wykorzystywany, np. do produkcji cementu (który jest niezbędny do produkcji betonu, służącego do budowy budynków), szkła, asfaltu (jest używany do budowy dróg), kosmetyków czy produktów elektronicznych. Zaskakujące jest to, jak bardzo piasek jest ważny w naszym życiuZnajduje się zarówno w ekranie telefonu, oknie, paście do zębów, kremie, jak i w każdym budynku, który powstał z betonu. Brak piasku spowoduje, że tych produktów nie będzie można wyprodukować.

img

Bardzo duże wydobycie piasku, np. z dna rzek i mórz powoduje niszczenie środowiska, a to wpływa na życie ludzi i zwierząt. W rzece lub morzu, z którego dna wydobywany jest piasek, np. nie występują miejsca o zróżnicowanej temperaturze wody, czy prędkości jej przepływu, co powoduje, że wiele gatunków zwierząt wodnych nie ma odpowiednich warunków do życia i musi szukać schronienia gdzie indziej. Ludzie mieszkający blisko takich zbiorników wodnych są zagrożeni powodziami.

A może powinno się wykorzystywać piasek, który jest na pustyni? Piasek pustynny był przez lata wygładzany przez wiatr i jest zbyt gładki, by wiązać cement. Nie nadaje się więc do budownictwa, a to właśnie w budownictwie zużywa się go najwięcej.

Czy jest jakiś sposób, aby zmniejszyć zużycie piasku? Tak - można np. zastosować recykling betonu lub stworzyć zamienniki piasku (np. materiały z odpadów plastikowych).

Zaciekawił Cię ten wpis? Chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z ekologią? Przeczytaj książkę „Pięć sposobów na ekooszczędzanie z SKO – przewodnik dla dzieci i rodziców”.

Koniecznie napisz mi w komentarzu, czy wiesz do czego jeszcze jest wykorzystywany piasek :-).

Lokatka

Fot.pixabay.com

 
5
Dodaj Komentarz
  • 23
  • 12
  • 18
Komentarze