20.09.2020

Ciekawostki .....

....Lokatki i Hatetepesa!

img

Akademia finansów żyrafy Lokatki i pancernika Hatetepesa

Elektroniczny pieniądz

Pamiętasz wpis na temat płatności elektronicznych? Wyjaśnialiśmy w nim, czym one są oraz jak przebiegają. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć Ci definicję karty płatniczej, która może być wykorzystywana do płacenia zbliżeniowego.

Karta płatnicza to „elektroniczny pieniądz”, dzięki któremu można, m.in. wypłacać prawdziwe, papierowe pieniądze z bankomatów oraz dokonywać płatności bezgotówkowych, np. w sklepach stacjonarnych oraz internecie. Wyróżniamy, m.in. karty debetowe i kredytowe.

img

Karta debetowa pozwala wydać tyle, ile znajduje się na rachunku bankowym (koncie) posiadacza karty. W chwili płatności z konta „ubywa” kwota, jaką zapłaciliśmy za zakupy.

Karta kredytowa pozwala na płatności w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego, który jest niezależny od ilości pieniędzy na naszym koncie. Wydaną kwotę, jak każdą pożyczkę, trzeba zwrócić. Jeśli pieniądze zostaną zwrócone w ustalonym przez bank czasie, tzw. okresie bezodsetkowym, nie zostanie naliczona dodatkowa opłata (odsetki). W przypadku dłuższego okresu spłaty, bank pobierze odsetki za możliwość korzystania z kredytu.

Zajrzyj też do „Minisłownika finansowego” dostępnego na stronie pkobp.pl/sko.

Czy uważasz, że płacenie kartą jest lepszym rozwiązaniem niż gotówką? Napisz w komentarzu poniżej. :)

Pozdrawiamy
Lokatka i Hatetepes

5
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 4
  • 7
Komentarze