25.06.2020

9 prostych zabaw podnoszących umiejętności finansowe dzieci - I część

Wiadomo, że o pieniądzach trzeba rozmawiać, ale można też się nimi bawić – przy okazji ucząc dzieci podstawowych umiejętności finansowych. Monety – prawdziwe lub zabawkowe – idealnie nadają się do pomocy w nauce matematyki, czyli ćwiczenia liczenia, dodawania i odejmowania.

 

1. Rzut monetami img

Kilka garści monet o różnej wartości umieszczamy w niewielkiej plastikowej misce lub podobnym pojemniku. Zadaniem każdego uczestnika jest podrzucenie ich do góry tak, by jak najwięcej złapać z powrotem. Gracz zachowuje monety, które wylądowały w pojemniku, pozostałe zaś są zbierane i przekazywane kolejnemu uczestnikowi zabawy. Monety podrzucamy tak długo, aż wszystkie zostaną podzielone. Na koniec wspólnie z dziećmi podliczamy wyniki. Młodsze dzieci mogą po prostu liczyć monety, starsze  uwzględniać ich wartość.

2. Groszowe warcaby

Intrygujący wariant warcabów dla dzieci, które już znają podstawową wersję tej gry. Zamiast białych bierek ustawcie na planszy pięciogroszówki, zaś zamiast czarnych – monety dziesięciogroszowe. Gra przebiega według normalnych zasad warcabów, jednak zamiast zdejmować zbite monety, umieszczamy je pod bijącą monetą, tworząc stosiki. Przed każdym ruchem gracz może podjąć decyzję o zdjęciu dowolnej ze swoich monet (lub – stosika monet) z planszy. Zwycięzca zapisuje na swoim koncie tyle punktów, ile groszy zdjął z planszy w ciągu partii, przegrany traci zaś wszystkie pieniądze. Jako że nominały pionków faworyzują grającego czarnymi, grę należy powtórzyć z odwróconymi kolorami.

3. Bez reszty

Na niewielkich pojemnikach (np. jajka po „niespodziankach”, papierowe kubeczki itp.) zapisz groszowe wartości (np. 89 gr, 1 zł 52 gr itp.). Zadaniem dziecka jest wypełnienie każdego pojemnika monetami sumującymi się do danej kwoty.

4. 99 groszy

Do zabawy potrzebujesz kilku garści monet o sześciu groszowych nominałach (1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr) i kostki sześciennej. Gracze kolejno rzucają kostką i pobierają z banku odpowiednią monetę (1 oczko: 1 gr, 2 oczka: 2 gr, 3 oczka: 5 gr itp.). Zadaniem graczy jest uzbieranie dokładnie 99 groszy. Jeżeli pobranie wskazanej kostką monety spowodowałoby przekroczenie granicy złotówki, uczestnik zabawy nie pobiera monety i pauzuje kolejkę. W zależności od wieku graczy i zasobu monet możesz zmieniać docelową sumę.

5. Kantor wymiany walut

Uczyń dziecko domowym skarbnikiem i powierz jego pieczy cały bilon o wartości poniżej złotówki. Każdą okrągłą kwotę wymieniaj na monetę o wyższym nominale, którą – na przykład – wrzucicie wspólnie do świnki-skarbonki dziecka, którą możecie zrobić sami. Zobacz, jakie to proste.

 

cdn...

img

 

2
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 6
  • 3
Komentarze