18.11.2011

Zasady oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

Poniżej przedstawiam ogólne zasady oszczędzania energii elektrycznej i wody, co w znaczny sposób wpływa na ogólne oszczędzanie w naszym domu rodzinnym.

Informacje o wodzie

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów. Używamy jej do produkcji żywności i wytwa­rzania energii, produkcji i transportu towarów. Woda jest również niezbędna dla życia wszyst­kich organizmów na naszej planecie. Ponieważ woda pokrywa trzy czwarte powierzchni Ziemi, łatwo myśli się o niej jako o zaso­bie niewyczerpalnym. Z całości wody na kuli ziemskiej ponad 97% to słone wody w oceanach. Z pozostałych 3%, dwie trzecie występuje w postaci zamarzniętej w czapach lodowych, lo­dowcach i śniegach pokrywających pasma górskie. Tylko około 0,5% to nadające się do bezpo­średniego wykorzystania zasoby wody słodkiej. Według specjalistów, w podziemnych warstwach wodonośnych znajduje się 30 do 50 razy więcej wody niż we wszystkich jeziorach, rzekach i potokach na powierzchni Ziemi. Większość wody, z której korzystamy (78%) pochodzi z zaso­bów powierzchniowych. Z wody słodkiej korzystamy w różnych celach. Około 19,8% jest wykorzystywane w gospo­darstwach domowych w miastach i na wsiach, biurach i hotelach. Kolejne 71,4% zużywa prze­mysł. Przy produkcji energii elektrycznej zużywa się 59% cał09:i wody pobieranej, przy czym woda ta jest używana do chłodzenia lub napędzania turbin i nie ulega faktycznemu zużyciu. Najmniejszym konsumentem wody jest rolnictwo - około 8,8% całej używanej wody. Indywidualnie, ludzie zużywają duże il09:i wody. Statystyczny mieszkaniec miasta w Polsce zużywa przeciętnie 149,6 litra wody dziennie. Ciało ludzkie zawiera 75% wody.

 

SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY:

 

O tych sposobach najbardziej lubię mówić i pisać, ponieważ nie wymagają absolutnie żadnych, albo prawie żadnych nakładów finansowych, więc efekt ekonomiczny jest też natychmiastowy (no bo jak tu mówić o kosztach, gdy w grę wchodzi wymiana uszczelki za 50 groszy). Nie ma więc żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy marnują wodę.

• Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności wykonywanych przy umywalce.

• Używajmy do kąpieli natrysku, zamiast wanny. Nie dość, że bez porównania bardziej higieniczne, to jeszcze bez porównania bardziej oszczędne.

• Unikajmy zbędnego spłukiwania toalety

• Uszczelnijmy spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach.

• Używajmy programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach,

14 sposobów oszczędzania energii w domu

 

SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ:

 

1. Umieść grzejniki pod oknami, by ogrzać cyrkulujące powietrze - może to pomóc w zmniejszeniu zużycia energii o 5%. Za grzejnikami umieść specjalne ekrany pokryte folią aluminiową. Tak ograniczysz ilość ciepła marnowanego na ogrzanie ściany za kaloryferem.

2. Zadbaj o szczelność okien w twoim domu - pozwoli to podnieść temperaturę w pomieszczeniach o 2-3 stopnie C.

3. Wyposaż grzejniki w termostaty i korzystaj z nich, kiedy tylko się da - to może zmniejszyć zużycie energii do 15%.

4. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe może zmniejszyć zużycie energii do 12%.

5. Szczelne drzwiczki piekarnika mogą zmniejszyć zużycie energii o 5-7%.

6. Średnica garnków używanych do gotowania na kuchenkach gazowych i elektrycznych powinna być równa średnicy palnika lub od niej większa - pomaga to zmniejszyć zużycie energii o 15%.

7. Szybkowary są energooszczędne i na ogól zużywają 20% mniej energii niż konwencjonalne naczynia kuchenne.

8. Regularnie odmrażaj lodówkę, dzięki temu zaoszczędzisz do 2% energii.

9. Nie wkładaj gorących potraw czy pojemników do lodówki - powoduje to większe o 5% zużycie energii przez lodówkę.

10. Zawsze używaj żelazka z termostatem - może to zmniejszyć zużycie energii o 5%.

11. Używaj żelazka z nawilżaczem parowym - powoduje to oszczędność 10% energii.

12. Staraj się, by pralka automatyczna pracowała przy pełnym załadowaniu lub włączaj program „oszczędnościowy”.

13. Zmieniaj regularnie worki w odkurzaczu i wymieniaj uszkodzone, nieszczelne elementy rurki ssącej - może to zmniejszyć zużycie energii nawet o 20%.

14. Staraj się, by domownicy zjadali gorący posiłek razem, bezpośrednio po jego przyrządzeniu. Pozwoli to unikać podgrzewania jedzenia, a przy pięciu osobach zaoszczędzić nawet do 20% energii.

30
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 7
  • 12
Komentarze