22.04.2017

I speak Polish | What's your superpower?

Witam w sobotę... To dzień dla leniuchów, dla mnie w szczególności ;)... Mam dla was coś, o czym nawet ja nie pomyślałam na początku, a jednak...

JĘZYKI ŚWIATA, KTÓRYCH NIE CHCIELIBYŚCIE SIĘ UCZYĆ

czyli

5 najtrudniejszych języków na świecie

Miejsce 5. Język japońskiimg

 

 

"Choć język japoński jest uważany za wielce skomplikowany, wielu twierdzi, że jego nauka jest znacznie łatwiejsza niż nauka francuskiego… Cóż, nie w pełni możemy się z tym zgodzić, wziąwszy pod uwagę japoński alfabet, składający się z tysięcy znaków i sprawiający kłopoty w nauce pisania, rzeczowniki, które nie odmieniają się przez liczbę i rodzaj, niełatwą gramatykę, również niezbyt prostą wymowę oraz szalenie rozbudowany system zwrotów grzecznościowych, których zapamiętanie – nie tylko pod kątem językowym, ale i użycia w konkretnych sytuacjach – niejednego cudzoziemca może doprowadzić do białej gorączki…"

Miejsce 4. Język chiński

img

 

„Mówisz po chińsku czy jak, bo niczego nie rozumiem!” – ileż to razy uderzaliśmy w kogoś tymi właśnie słowami. I w pewnym sensie mieliśmy rację, gdyż język chiński, używany przez ponad miliard ludzi na świecie, jest naprawdę trudny. Cztery grupy dialektów głównych i aż dwanaście poddialektów, brak przypadków i rodzajów, kłopotliwa wymowa, a przede wszystkim ideograficzno-fonetyczne, sylabowe pismo logograficzne – tak, to może sprawiać trudności w nauce. Fakt, że tysiące Chińczyków swój własny język znają na poziomie zaledwie komunikatywnym czy dobrym, dobitnie przemawia za tym, że chiński zasłużył sobie na określenie go ekstremalnym."

Miejsce 3. Język koreański

img

"Dla osoby z europejskiego czy amerykańskiego kręgu kulturowego struktura zdań, odmiana koreańskich czasowników, wiele dialektów, różne szkoły pisowni, skomplikowana gramatyka i fonetyka, a także – podobnie jak w języku japońskim – spora liczba zwrotów grzecznościowych, są niczym splątane lampki choinkowe. Trudno się w nich połapać, trudno zrozumieć i jeszcze trudniej zapamiętać."

Miejsce 2. Język węgierski

img

"Jeśli ktoś narzeka na siedem przypadków w języku polskim, powinien cieszyć się, że nie musi uczyć się języka węgierskiego. Ten ma bowiem aż 35 przypadków, a do tego wiele obcych nam głosek. Poza tym wiele liter czyta się tu zupełnie inaczej. Przez spore grono osób język węgierski jest uważany za najtrudniejszy na świecie. Ale nie przez nas – miejsce pierwsze wędruje do…"

Miejsce 1. Język polski

img

"Czy kogoś to dziwi? Język polski uważany jest za najtrudniejszy na świecie. Ma 7 przypadków, 3 rodzaje, niezliczoną ilość wyjątków od jeszcze większej ilości reguł, skomplikowaną ortografię, interpunkcję i gramatykę, wiele niełatwych związków frazeologicznych, a do tego trudną, „szeleszczącą” wymowę. Zdaniem językoznawców i lektorów języka polskiego, a także obcokrajowców, którzy odwiedzili nasz piękny kraj, potrzeba co najmniej kilku lat wytężonej nauki, by opanować język polski w stopniu dobrym w mowie i piśmie. W internecie krążą nawet dowcipne memy o treści „I speak Polish. What’s your superpower?” (Mówię po polsku. A jaka jest twoja super moc?)."

 

 

Oliwia 5a

32
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 8
  • 9
Komentarze