04.09.2018

Dlaczego warto poznawać samego siebie?

Moje ulubione przedmioty szkolne to...

Odkrywanie swoich mocnych stron jest bardzo ważne w życiu każdego ucznia, moment, w którym zaczynamy je sobie uświadamiać często jest początkiem ważnych zmian.
imgimgimgimg
Dzięki znajomości swoich mocnych stron możemy rozwijać się – rozpocząć nowe działania lub zmienić kierunek dotychczasowych. Wiedza, którą zyskujemy o sobie sprawia, że czujemy się silniejsi – niepewność i strach schodzą na dalszy plan. Większa wiara w swoje możliwości dodaje energii, która z kolei sprawia, że przychylniej patrzymy na swoje pomysły i częściej próbujemy je realizować. Z racji tego, że realizujemy swoje pomysły, czujemy się bardziej odpowiedzialni za to, co dzieje się w naszym życiu. Towarzyszy temu przekonanie o własnej mocy sprawczej oraz przekonanie, że mamy podstawę, na której możemy budować. Stając się odpowiedzialnymi za swoje decyzję nabywamy jednocześnie świadomości, że na efekty trzeba samemu pracować i działać – nic samo z siebie się nie wydarzy. Znajomość swoich mocnych stron pozwala na trafny wybór ścieżki zawodowej. Dowiadujemy się co jest dla nas ważne, co przynosi nam satysfakcję.  Jeżeli na podstawie wiedzy o sobie będziemy w stanie podjąć decyzję, w którą stronę chcemy iść, to oszczędzamy w ten sposób czas i energię na próbowanie wszystkiego po trochu. 
Świadomość własnych ograniczeń jest podstawą sukcesu. 
  • wiedza o tym, że w niektórych obszarach, oględnie rzecz ujmując, nie jesteśmy najlepsi, pozwala nam lepiej zarządzać naszym czasem – nie zajmując się rzeczami, w których nie jesteśmy dobrzy, mamy więcej czasu i możliwości na doskonalenie tych, w których idzie nam lepiej,
  • wiedza o naszych słabych stronach sprawia, że nie myślimy o sobie jak o ekspertach od wszystkiego, a taka pokora jest niezwykle cenna,
  • znając swoje słabe strony możesz decydować się je doskonalić; nasza wiedza i umiejętności nigdy nie są zero-jedynkowe (to znaczy umiem wszystko albo nic) – każdy obszar można poprawić.
Słodkie cytryny, kwaśne winogrona: objaw jednego z mechanizmów racjonalizacyjnych, pomagających (pozornie) radzić sobie z negatywnymi doświadczeniami życiowymi. 
  • Kwaśne winogrona to uznawanie za nieważny celu, którego nie osiągnęliśmy.
  • Słodkie cytryny to wmawianie sobie, że przykre zdarzenia i sytuacje, będące naszym udziałem, są w rzeczywistości przyjemne.

Samooutrudnianie: zjawisko związane z obroną samooceny pokazujące, że ludzie czasami wolą ponieść porażkę niż odnieść sukces. Zaliczane do tak zwanych defensywnych technik autoprezentacji (bo pozwala chronić samoocenę).

13
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 4
  • 3
Komentarze