25.02.2016

Dlaczego ludzie pierwotni byli szczupli?

Człowiek pierwotny żył w jaskini, jadł to, co udało mu się zerwać/zdobyć, później upolować. Musiał się dużo ruszać, żeby znaleźć jedzenie lub je upolować (biegał za zwierzyną) albo by się ogrzać. Z czasem zaczął konstruować pierwsze narzędzia, odkrył ogień i zaczął mieszkać w domach. Ważną kwestią było rozpoczęcie uprawy roślin i hodowli zwierząt, czyli rolnictwo, które również przyczyniało się do jego aktywności fizycznej. My ruszamy się niewiele, jemy żywność w dużych ilościach, często wysoko przetworzoną. Dawniej dostępność do żywności była ograniczona i wymagała dużej aktywności. Ludzie pierwotni dostarczali mało kalorii do swojego organizmu i musieli się napracować, żeby ich dostarczyć. Dzisiaj jest odwrotnie.

Co to jest gen oszczędnościowy?

Gen oszczędny (oszczędnościowy) związany jest z teorią mówiącą o historycznym przetrwaniu grup ludzi lub populacji narażonych na okresy głodu. Gen ten odpowiada za przechowywanie nadmiaru energii jako zapasu w postaci tłuszczu na czas braku swobodnego dostępu do pożywienia. 

Zgodnie z hipotezą , genotyp oszczędny był korzystny dla populacji łowiecko- zbierackich, zwłaszcza kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ pozwalał  szybciej przybierać na wadze w okresach obfitych w pożywienie. Grubsze osoby były więc w stanie lepiej przetrwać czasy niedoboru żywności. 

Jednak współczesne społeczeństwa o stałym dostępie pożywienia, wyposażone w ten gen nie odnoszą z niego korzyści. Przeciwnie, skutecznie przygotowuje on do okresu głodu, który nie nadejdzie. Wynikiem tego niedopasowania środowiska jest szeroko rozpowszechniona przewlekła otyłość i związane z tym problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca.

Co to jest bilans energetyczny?

 Bilans energetyczny to orma przedstawienia przemiany materii organizmów żywych; porównuje się w nim ilość energii dostarczonej z pożywieniem z wydatkiem energetycznym danego organizmu.

Istnieją trzy rodzaje bilansu energetycznego:
dodatni: wartość wydatku energetycznego jest mniejsza niż wartość energii dostarczonej do organizmu wraz z pożywieniem; taki bilans może prowadzić do zwiekszenia masy ciała oraz do podwyższenia ryzyka zachorowania na inne choroby cywilizacyjne takie jak nadciśnienie tętnicze; bilans dodatni polecany jest osobom z niedowagą;
ujemny: wartość wydatku energetycznego jest większa niż wartość energii dostarczonej do organizmu wraz z pożywieniem; taki bilans grozi osłabieniem organizmu oraz zmniejszeniem masy ciała; owy rodzaj bilansu energetycznego jest korzystny tylko wtedy, kiedy występuje u osoby otyłej, w wieku od około 18 lat, lecz nawet wtedy bilans nie może być bardzo drastycznie na minusie;
zrównoważony: najodpowiedniejszy bilans, nie powinien prowadzić do żadnych chorób oraz komplikacji.

źródło: wikipedia
 
51
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 19
  • 4
Komentarze