12.10.2017

Jak wygrać zdrowie?

O zdrowiu wiemy wszystko

 Zazwyczaj kwas kojarzy nam się z substancją silnie żrącą, którą można się poparzyć. W rzeczywistości kwasy według jednej z definicji to związki chemiczne wykazujące charakter kwasowy i mające zdolność do zakwaszania środowiska. Ich nadmierne spożywanie ma negatywny wpływ na nasz organizm i może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, czyli zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Przeciwieństwem kwasów są zasady. Kwasy i zasady mogą wzajemnie neutralizować swoje działanie. Ale uwaga silne kwasy, podobnie jak silne zasady mogą okazać się niebezpieczne. Są również związki obojętne, inaczej mówiąc neutralne. 

W warunkach laboratoryjnych do rozpoznawania kwasów i zasad służą np. papierki nasączone specjalnym związkiem, który zmienia kolor w zależności od rodzaju substancji. Przykładem może być papierek lakmusowy. Są również specjalistyczne pH metry, które dokładnie wskazują odczyn substancji. Według skali pH, substancje obojętne mają pH=7, wszystkie substancje 7 odczyn zasadowy.

W każdym domu można znaleźć wiele kwasów i zasad. Niekoniecznie potrzebujemy laboratorium chemicznego, aby sprawdzić odczyn substancji.

Który produkt po dodaniu kwasu np. soku z cytryny zmieni kolor?- wpisz w komentarzu

62
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 13
  • 6
Komentarze