22.02.2016

Co robić, aby spełniać marzenia?

Aby móc spełniać marzenia, należy je precyzować, tzn. zamieniać na konkretne wydarzenia, zamieniać je na cele. Cel jest zatem przełożeniem naszej wizji na konkretne działania i zaplanowanie ich w określonym czasie. Wyznaczanie celów pomaga nam w osiąganiu szczęścia i ciągłym ulepszaniu naszego życia. Brak celów w życiu powoduje nudę i marazm, a nasze marzenia nie mają szansy na spełnienie.

Jednym z narzędzi pomagających w prawidłowym formułowaniu celu jest model SMART.
Cel powinien być:

S - szczegółowy: cel nie może być rozmytą wizją; musi być na tyle precyzyjnie rozpisany, byś wiedział jak go realizować; pomocne pytania: jak? kto? gdzie?
M - mierzalny: cel powinien być zapisany w liczbach; warto wiedzieć, po czym poznasz, że dany cel osiągnąłeś; pomocne pytania: jak zobaczę? jak zmierzę?
A - ambitny: cel powinien być dla ciebie atrakcyjny (nie może być za prosty, nudny, czy mało ważny); pomocne pytania: czy mnie motywuje? czy mnie inspiruje?
R - realny: cel nie może być dla ciebie zbyt trudny do realizacji; pomocne pytania: czy jest możliwy do zrobienia? czy mam na niego wpływ?
T - terminowy: musisz określić do kiedy chcesz osiągnąć swój cel; to sprawia, że nie zwlekamy z działaniami i nie odkładamy ich w czasie; pomocne pytania: do kiedy?

  Zapisanie celu na kartce pomaga w kontroli jego realizacji i w lepszym motywowaniu siebie samego. Cel zapisany zaczyna „działać” - trudno ci o nim zapomnieć, czy odłożyć na później. Utrwala w pamięci to, co ważne. Co więcej,  w każdej chwili można odnieść się do swojego celu, dzięki czemu nie zboczy się z obranej drogi.

W realizacji dużego celu bardzo pomocne jest dzielenie go na mniejsze cele. To podobnie jak z budową domu - na początku określasz jak chcesz by dom wyglądał (cel długoterminowy), a potem dopiero planujesz poszczególne etapy budowy (cele krótkoterminowe). Cele krótkoterminowe to cele cząstkowe, które powinny przybliżać cię do realizacji celu głównego. Stosowanie takiego podziału pozwala dobrze zaplanować realizację swojego postanowienia. Jesteś w stanie kontrolować ten proces. Masz także czas na zgromadzenie niezbędnych zasobów (np. na zdobycie jakiejś potrzebnej umiejętności).
 
 
73
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 1
  • 6
Komentarze