30.10.2011

38) PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA

Przez cały rok w naszej szkole uczymy dzieci systematycznego oszczędzania, przedsiębiorczości i gospodarności. W październiku w szczególny sposób kładę nacisk na realizację celów jakie wyznaczam opracowując plan pracy SKO. W bieżącym roku szkolnym na pierwszym październikowym apelu ogłosiłam kontynuację przedstawiania działalności SKO na Szkolnych Blogach oraz zgłoszenie szkoły do Konkursu dla SKO ,a jedna z uczennic przedstawiła fragmenty jego regulaminu.

regulamin.JPG

 

Rozpoczęliśmy reklamę działalności SKO na blogu poprzez: poinformowanie rodziców i naszych absolwentów , rozwieszenie ulotek w 5 miejscowościach, portale internetowe, szkolną stronę, reklamę przy lokalu wyborczym, ulotki rozdane przy okazji 14X

rek1.JPG

Wykonałam dwie gazetki :. jedną na tablicy informacyjnej SKO zachęcającą do oszczędzania i drugą na korytarzu szkolnym- przypominającą o tym , że „Październik miesiącem oszczędności”

gazetk.JPG

Chcą zachęcić dzieci do oszczędzania nagradzałam dzieci za pierwszą wpłatę na książeczkę dokonaną w październiku http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/6-nagradzamy-pierwsza-wplate. Wraz z uczniami klasy VI przygotowałam apel na którym gościliśmy przedstawiciela Banku PKO w Środzie Śląskiej. Uczniowie z klasy VI w scenkach z życia codziennego pokazali młodszym kolegom jak poznać i docenić wartość pieniądza, gdzie najbezpieczniej ulokować swoje oszczędności i jakie będą z tego korzyści .

ape.JPG

Wychowawcy w swoich klasach przeprowadzili pogadanki o oszczędności i gospodarności. W czasie godziny wychowawczej dzieci wyznaczyły sobie zadania o charakterze oszczędnościowym na cały rok: oszczędzanie zdrowia ,przyborów szkolnych, podręczników .kredy ,światła. Dodatkowo klasa VI podzieliła się wnioskami z lekcji z innymi i rozwiesiła w szkole kartki przypominające o gaszeniu światła i zakręcaniu kranów. Klasa IV naprawiła, wymyła ,oznakowała szafki i zrobiła w nich porządek.

pogad.JPG

Dzieci z klasy I segregowały pieniądze, chwaliły się znajomością ich wartości, a nawet umiejętnością ich liczenia. Poznały nowe pojęcia monety i banknoty , zaczęły je stosować. Dowiedziały się co to jest SKO i jakie korzyści płyną z oszczędzania w Szkolnej Kasie Otrzymały książeczki i zaczęły już oszczędzać. Pani z klasy „0” zachęciła również maluchy do oszczędzania . Starsi koledzy przyprowadzają je do mnie z pieniążkami i książeczkami.

mali.JPG

. W październiku przeprowadziłam szereg zabaw związanych z SKO. Dzieci z klas I-III rysowały pracowite zwierzątka, z których warto brać przykład i motywowały swój wybór. http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/12-warto-z-nich-brac-przyklad Pierwszaki przez labirynt przeprowadzały dzieci do SKO.http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/24-baw-sie-z-nami-pierwszakami

Klasy IV-VI rysowały kolorowy i wesoły napis SKO  , wykonywały laurkę z monet i banknotów i liczyły ile zużyły pieniędzy  .

konk.JPG

Dla klas starszych przygotowałam również cykl zadań łączących matematykę, bank i blogi Klasa IV wykonując dzielenie z resztą poznawała pojęcia bankowe http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/matematyka-i-bank a porządkując liczby otrzymała październikowe hasło http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/28-matematyka-i-sko . Klasy V i VI w zadaniach tekstowych obliczały średnie oszczędności uczniów  , obliczały odsetki, wysokość raty kredytu, oraz liczbę głosów na blogu http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/matematyka-i-odsetki-bankowe

 

Powiesiłam na tablicy SKO wykaz konkursów , które przeprowadzę w bieżącym roku szkolnym wraz z terminami. Przeprowadziłam już konkurs ogólnoszkolny -plakat zachęcający do oszczędzania  http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/23-konkurs-plakat-reklamujacy-sko, konkurs międzyklasowy na najładniejszą gazetkę http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/36-ktora-najladniejsza , oraz konkurs w klasie II –plątaninka http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/29-baw-sie-z-nami i w klasie III plątaninka połączona z liczeniem pieniędzy http://www.szkolneblogi.pl/blogi/karczyce/31-plataninka-z-monetami

 

Rozpoczęliśmy również działalność dochodową .Dzieci po zdanym egzaminie na sprzedawcę rozpoczęły pracę w sklepiku szkolnym . Przeprowadziłam z klasą VI kiermasz zdrowia-owoców , kiermasz przyborów szkolnych. Sprzedawaliśmy książeczki z ułożonymi przez nas krzyżówkami jesiennymi .

dochod.JPG

 

W trosce o środowisko wznowiliśmy zbiórkę puszek i baterii. SKO dochód przeznacza na nagrody, a klasa VI na zakończenie roku. Podjęliśmy również zadania o charakterze oszczędnościowym i gospodarczym. Porządkowaliśmy teren wokół szkoły. Zbieraliśmy kasztany i żołędzie , które przekażemy do nadleśnictwa. Uszyliśmy worki na zmienne obuwie i sami wykonaliśmy prezenty na Dzień Nauczyciela i dla gości.

zbiorki.JPG

 

 

W natłoku zabaw i konkursów nie zapomnieliśmy o potrzebujących. Po wakacjach wznowiliśmy zbiórkę plastikowych zakrętek dla Hospicjum dla dzieci we Wrocławiu. o czym poinformowałam rodziców na zebraniu i na stronie szkoły . Zbierają dzieci i dorośli .Dzieci z klasy VI sprzedały pierwszą turę cegiełek „Pomóż i TY” i już wpłaciłam na konto fundacji małą kwotę.

pomoc.JPG

 

Październik był bardzo pracowity. Całą naszą działalność systematycznie przedstawiałam na blogach. Wpisów mamy nawet więcej niż październikowych dni.

2
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 20
  • 17
Komentarze