27.01.2024

ROZWÓJ PKO

DEKRET ZAŁOŻYCIELSKI

img

Pocztowa Kasa Oszczędności powstała w 1919 roku. Od tej pory miliony Polaków mogły odkładać swoje pieniądze na oprocentowanych książeczkach. W ciągu pierwszych 20 lat istnienia kasa stała się największą instytucją oszczędnościową w Polsce, a skrót PKO – symbolem oszczędzania.

img

W szkołach powszechnych rozdawano uczniom puszki oszczędnościowe PKO. Czerwone puszki z hasłem „Gdy chcesz być pewnym swego jutra, oszczędzaj dziś” były skarbonkami Powszechnej Kasy Oszczędności. Sama puszka kosztowała 30 gr. Po odplombowaniu można ją było ponownie zaplombować w każdym oddziale PKO.

imgimgimg

img

Każdy posiadacz książeczki oszczędnościowej mógł wnieść wpłatę w dowolnej placówce pocztowej w Polsce, dzięki czemu z możliwościami odkładania swoich pieniędzy skorzystały miliony Polaków, w tym mieszkańcy małych miasteczek i wsi.

img

img

Na początku swojej działalności PKO korzysta przede wszystkim z placówek Poczty Polskiej. Stopniowo jednak rozwijała się sieć oddziałów Kasy, które zajmowały powstające lub adaptowane na potrzeby bankowe budynki.

img

Działalność Pocztowej Kasy Oszczędności szybko wyszła poza sektor bankowy. PKO zaangażowało się w budowanie systemu ubezpieczeniowego, tworząc w 1928 r. Dział Ubezpieczeń na Życie.

img

img

 

ODBUDOWA PO WOJNIE

W 1950 roku w miejsce przedwojennej Pocztowej Kasy Oszczędności powołano Powszechną Kasę Oszczędności jako bank państwowy.

img

PRZEDPŁATY NA FIATY

W końcu 1972 roku upoważniono PKO do przyjmowania przedpłat na zakup Fiata 126 p tzw. „maluchów”.

imgimg

img 

POSTĘP TECHNOLOGICZNY

W latach 70. rozpoczął się kosztowny ale nieunikniony proces komputeryzacji Banku. Komputery Mińsk 32 zostały wykorzystane do wdrożenia systemu rozliczenia książeczek PKO.

1 lipca 1975 r PKO została włączona do Narodowego Banku Polskiego. Po 12 latach funkcjonowania pod skrzydłami NBP w 1987 r. Powszechna Kasa Oszczędności odzyskała samodzielność i rozpoczęła działanie jako PKO Bank Państwowy.

img

LATA 90.

W 1992 r. nadano bankowi nowy statut: PKO BP – Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy.

imgimgimg

Z. Jagiełlo „Sto lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego”

 

9
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 6
  • 0
Komentarze