28.05.2021

EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

Dzisiaj obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Otyłością, który przypada na 22 maja. Ustanowiło go w 2009 roku Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych. Jego twórcy zwracają uwagę mieszkańców Starego Kontynentu, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia jest sprawą wielkiej wagi.

Uczniowie poznali negatywne konsekwencje tej cywilizacyjnej choroby i dowiedzieli się, jak jej uniknąć, korzystając z publikacji opracowanej przez Bank PKO BP: "Ruszja po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia?"

img

https://www.pkobp.pl/media_files/7ec82b26-13cb-4cac-af5c-08120872b094.pdf

 

img

Według danych NFZ i GUS, co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. 

W innych badaniach WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Co więcej, dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych.

Powody otyłości nie zmieniają się od lat. Niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i brak ruchu to najczęściej wymieniane. Jedzenie kalorycznych przekąsek, choćby chipsów, fast foodów i picie wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki.

Zapychanie się słodyczami traktujemy jak lekarstwo na stres. Częściej wybieramy komputer lub telewizor niż spacery na świeżym powietrzu. Zamiast spalać kalorie odkładamy je, a te szybko zmieniają się w okrągłe liczby na wadze.

 

W walce z epidemią nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży pomóc ma przygotowana przez specjalistów IŻŻ piramida zdrowego żywienia, uzupełniona o zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia: aktywności fizycznej, prawidłowego snu oraz korzystania z telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń elektronicznych.

img

Oto najważniejsze wskazania zawarte w piramidzie:

1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.

2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.

3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).

5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.

6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).

7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.

8. Bądź aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin).

9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.

10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

Dlatego od teraz czekoladowy batonik i puszkę słodkiego, gazowanego napoju zastąp jabłkiem i szklanką wody mineralnej. Zamiast windy wybierz schody, zamiast samochodu wsiądź na rower, zamiast tłustej pizzy spróbuj soczystej sałaty.

Pyszny i zbilansowanych posiłek przyrządzisz korzystając z rad zawartych w publikacji przygotowanej przez PKO Bank Polski „Apetyt na zdrowie – czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności”: https://www.pkobp.pl/media_files/b112eb57-1452-4d53-8a15-d0a885e115af.pdf

 

img

 

 

imgimgimg

Były także gry na świeżym powietrzu, układanie zdrowego jadłospisu, wykonanie zdrowych przekąsek i oczywiście mnóstwo zdrowej zabawy.

imgimgimgimgimg

 

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy-sen-i-aktywnosc-fizyczna-rownie-wazne-jak-dieta-951667

130
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 14
  • 18
Komentarze