27.01.2024

HISTORIA FENOMENU SKO

Za oficjalną datę powstania Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego uznaje się 14 stycznia 1935 roku, kiedy to Wacław Jędrzejewicz, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, wystosował okólnik w sprawie ujednolicenia struktury organizacyjnej SKO i przekazania pod kuratelę P.K.O. (Pocztowej Kasy Oszczędności).

img

Pocztowa Kasa Oszczędności wspierała działania szkół uczestniczących w SKO, przekazując materiały dydaktyczne, czasopisma "Młody Obywatel", organizując konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

img

Okładka pierwszego numeru miesięcznika „Młody Obywatel”. Redaktorem tego wydawanego od 1935 r. pisma adresowanego do dzieci i młodzieży ze szkół uczestniczących w SKO był pisarz i publicysta, Stanisław Strumph-Wojtkiewicz.

Po wojnie P.K.O. zaczęła inicjować akcje propagujące oszczędzanie, a po 1947 roku organizować szkolne kasy oszczędności na dużą skalę.

Od 1950 roku już PKO - Powszechna Kasa Oszczędności rozpoczęła powstanie materiałów promujących oszczędzanie w SKO, np. audycję radiową "Błękitna sztafeta" czy gazetkę ścienną "Wiadomości SKO", do której wiersze pisał sam Jan Brzechwa.

img

W latach sześćdziesiątych oszczędzały całe klasy - w 1963 roku program angażował już prawie 24 tys. szkół, czyli ok. 82 % wszystkich placówek. Do oszczędzania zachęcały konkursy z nagrodami, np. konkurs "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO".

Krzysztof Wyzner – polski artysta-malarz i grafik, profesor warszawskiej ASP jest autorem plakatów i grafik na ulotkach reklamujących konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”.

img

W efekcie przez SKO swoje oszczędności w PKO lokowało kilka milionowa najmłodszych Polaków.

Do końca lat osiemdziesiątych zainteresowanie SKO utrzymywało sie na zbliżonym poziomie.

Po tym czasie popularność SKO spadła ze względu na ustrój panujący w Polsce. Dopiero w XXI wieku bank podjął decyzję o rewitalizacji tego produktu.

Z. Jagielło, P. Kubisiak - "Od skarbonki do chmury czyli Historia transformacji PKO Banku Polskiego"

Z. Jagiełlo „Sto lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego”

https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/dzieci/historia-fenomenu-sko/

imgimg

 

11
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 15
  • 12
Komentarze