25.10.2021

Pomysł na oszczędzanie i ekologiczną postawę

czyli zbiórka odzieży używanej

Dziś i jutro czyli 25-26 października w godzinach 16.00-18.00 zachęcamy do udziału w akcji Szkolnego Koła PCK organizowanej w salce za garażami przy kościele św. Anny w Świerklanach

Weź udział w II edycji jesiennej zbiórki odzieży używanej.

W tych dniach będzie można oddać czyste, niezniszczone ubrania, które posłużą innym. Prosimy, aby worki były opisane tzn. dziecięce, męskie i damskie. Może też być pościel, ręczniki, buty, torby itp.

Zebrana odzież zostanie przekazana oddziałowi PCK w Rybniku (tutaj potrzebne są przede wszystkim ubrania męskie: bielizna, ciepłe ubrania i buty), potrzebującym z naszej gminy czym zajmie się GOPS, a pozostałe ubrania zostaną przekazane Fundacji Pomaganie przez Ubranie z Krakowa.

Informacje na temat Fundacji Pomaganie przez Ubranie znajdziemy na stronie Pomaganie Przez Ubranie - zbiórka odzieży używanej

img

 

 

 

Oddając, sprzedając, kupując rzeczy używane - dając drugie życie odzieży nie tylko oszczędzasz/ odzyskujesz pieniążki lecz również dbasz o nasz ekosystem.

Ratujemy wodę!
Czy wiesz o tym, że wyprodukowanie jednej pary dżinsów to aż 7 000 zmarnowanych litrów wody?

Kupowanie używanej odzieży, sprzedawanie lub przekazywanie jej do ponowanego użycia znacząco ogranicza produkcję ubrań „fast fashion” oraz przedłuża cykl życia danego elementu garderoby nawet o 10 lat!


Sto lat dla Ziemi!
Dając nowe życie swoim ubraniom lub kupując te, które już nie są potrzebne poprzednim właścicielom, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych

Czy wiesz, że opóźniasz złożony proces biodegradacji:

bawełny i nici do 5 miesięcy, skóry od 25 do 40 lat, poliesteru i lycry powyżej 100 lat. 


Recykling i upcykling
Kupowanie używanych ubrań lepiej wykorzystuje odpady tekstylne. Pobudza wyobraźnię  miłośników i miłośniczek unikalnego stylu, którzy tylko czekają na okazję do modowego recyklingu. Przerabianie istniejących już ubrań, nadawanie im drugiego życia, odświeżanie i odmładzanie – to drugi obieg odzieży co pozytywnie wpływa na nasze środowisko.

Kupowanie/ noszenie używanej odzieży oznacza:

mniej śmieci trafiających na wysypiska, 

oszczędność wody i zasobów naturalnych do tej pory wykorzystywanych w produkcji,

mniej zanieczyszczeń

oszczędność pieniędzy i wtórny zysk

więcej dobrze ubranych ludzi!

 

0
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 3
  • 2