02.06.2020

ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY JULIAN TUWIM - ZDALNE PRACE UCZNIÓW

      W maju obchodzimy święto patrona naszej szkoły Juliana Tuwima.

      Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. I Ty również z na pewno pokochasz stworzonych przez poetę bohaterów, ulegniesz czarowi pełnego magii i humoru świata, który wyczarował w swoich wierszach.
      Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. To autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. "Lokomotywa", "Pan Hilary", "Ptasie radio" czy "Słoń Trąbalski", to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.

      Wszyscy kojarzymy go z "Lokomotywą", ale nie wielu z nas wie, kto napisał słowa do dwóch najbardziej znanych piosenek Hanki Ordonówny. Tak, "Miłość ci wszystko wybaczy" i "Na pierwszy znak" to teksty Juliana Tuwima.
      Julian Tuwim jest autorem wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych a także librett operowych. Od młodzieńczych lat fascynowały go języki obce i przekłady literackie. Przełożył na język esperanto wiersze równie znanego poety Leopolda Staffa. Przekładał na język polski poezję rosyjską niemiecką i francuską. Tuwim to jeden z najbardziej znanych poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z założycieli słynnej grupy poetyckiej "Skamander". Jego twórczość można było znaleźć na łamach bardzo wielu pism, gdzie podpisywał się bardzo różnymi pseudonimami artystycznymi.

      Z okazji święta patrona szkoły, uczniowie klas 8a i 8c wykonali prezentacje multimedialne przypominające postać tego wybitnego twórcy.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 20
  • 13