DZIEŃ EDUKCJI NARODOWEJ
14 października 1773 roku Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego powołał Komisję Edukacji Narodowej, której przedstawiciele wdrażali i kontrolowali edukację narodu polskiego, jako niezbędnego elementu wzmacniania ojczyzny osłabionej ingerencją państw ościennych i wręcz antypaństwowym zachowaniem niektórych przedstawicieli uprzywilejowanej szlachty Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ostatecznie w 1982 roku, kiedy to Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniono też dotychczas obowiązującą nazwę Dnia Nauczyciela na Dzień Edukacji Narodowej i rozszerzono zakres święta Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.
W Grabownie Wielkim, pamiętając o tradycji uroczystego obchodzenia tego święta w dniu 13 października (dzień 14 października jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych), wybrani uczniowie pod okiem Anny Dżugaj, Elżbiety Hazubskiej oraz Joanny Zielińskiej przygotowali wielowątkowy występ i dla rówieśników, i dla wszystkich pracowników oświaty. Ten, kto nie widział niech żałuje. Oczywiście rzecz pokazywana była przede wszystkim humorystyczna, ale i dydaktyka - och ta pożądana cecha u nauczycieli - była obecna w przedstawieniu. W sumie wyszło na jedno - szkoła dla uczniów jest koniecznym i potrzebnym miejscem nie tylko dla zdobywania kolejnych elementów wiedzy, ale i dla rozwijania postaw, jakie są oczekiwane w życiu społecznym. O tym pamiętali nasi przodkowie powołując, jakbyśmy to dziś nazwali, organ ministerstwa oświaty.
Uroczysty apel zakończyło wystąpienie Dyrektora Szkoły Pana Zygmunta Wydmucha, który dziękując wszystkim pracownikom oświaty za trud codzienny w pracy i życząc uczniom nieustającego optymizmu w trudzie poznawania i przyswajania wiedzy, ogłosił nazwiska otrzymujących w tym roku nagrody. Od Burmistrza taką nagrodę otrzymała Bożena Choła-Boruszkowska zaś od dyrektora kilku wyróżniających się pracowników naszej szkoły.
A potem uczniowie wrócili do klas na lekcje, choć z tego, co wiadomo, nikt w tym dniu nie otrzymał przysłowiowej lufy.