10.11.2011

Systematyczna zbiórka aluminium

Zbieramy puszki aluminiowe i w workach oddajemy do pobliskiego punktu skupu. Cena za 1 kg aluminium to 3zł. Systematyczna zbiórka zwiększa pomału stan naszego konta na książeczce SKO. W dniu 9. listopada za 4 kg aluminium otrzymaliśmy zapłatę 12 zł. Omawiając zastosowanie aluminium na lekcjach chemii i fizyki wykazaliśmy, że recykling aluminium to nie tylko korzyści finansowe dla nas a także ogromna korzyść ekologiczna.

A oto nasze spostrzeżenia i obliczenia:

 

Dlaczego właśnie puszka aluminiowa?

 

Puszka aluminiowa jest opakowaniem atrakcyjnym, łatwym do odzysku i popularnym wśród młodzieży. Jest więc znakomitym elementem edukacji ekologicznej. Po raz pierwszy trafiła na rynek w 1960 roku. Wtedy nikt nie przypuszczał, że stanie się ona tak popularna, a zarazem tak uciążliwa dla środowiska. Miłośników puszkowych napojów przybywa, nie pamiętają oni jednak lub też nie wiedzą, że zużyta puszka aluminiowa jest cennym surowcem. Porzucona potrafi przeleżeć w ziemi 10000 lat. Przy dobrze zorganizowanym odzysku wszystkie wyprodukowane puszki mogą być ponownie przetworzone. Ten cykl może być powtarzany w nieskończoność, a aluminium nie straci przy tym swoich właściwości mechanicznych. Aluminium odzyskane w procesie recyklingu jest takie same jak aluminium otrzymane z boksytu.


Czy warto zbierać puszki?

 

Zanim powiemy tak, przeanalizujmy korzyści ekologiczne i ekonomiczne recyklingu aluminium. Do oczywistych zalet ekologicznych zaliczyć należy zmniejszenie ilości odpadów wywożonych na wysypiska śmieci. Jednak jeśli prześledzimy proces wytwarzania aluminium z boksytu (rudy aluminium), to zauważymy, że aby otrzymać 1 kg tego metalu potrzeba 20 kWh energii elektrycznej co stanowi 25% udziału energii w kosztach produkcji. Dodatkowo proces technologiczny otrzymywania aluminium metodą elektrolizy powoduje emisję silnie toksycznych związków fluoru doprowadzając do zanieczyszczenie powietrza, wód, gleby. Ma wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Produkując zaś aluminium ze złomu, możemy zaoszczędzić ok. 95% energii elektrycznej, obniżyć emisję substancji chemicznych o ok. 95% i zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97%. Do korzyści ekonomicznych należy zaliczyć pobudzanie aktywności gospodarczej w branży odpadowej, zwiększenie zatrudnienie w punktach skupu, w odlewniach aluminium i hutach, zwiększanie zysków dla zbieraczy i przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowywaniem surowców wtórnych, zmniejszenie kosztów produkcji aluminium o 60% w porównaniu z produkcją aluminium z rudy oraz oszczędność surowca. Przetwarzając 1 tonę złomu oszczędzamy 4 tony rudy. Wyliczając liczne zalety pozyskiwania złomu aluminiowego możemy stwierdzić, że recykling puszek aluminiowych jest doskonałą okazją do budzenia ekologicznych zainteresowań społeczeństwa, wyrabiania postaw moralnych, poczucia estetyki oraz uczenia gospodarności i oszczędności.

 

a2.png

0
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 3
  • 2