02.12.2014

Wycieczka po Naturze

W dniach 17 – 23 listopada odbyła się VII edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Polega na aktywnym wspieraniu przedsiębiorczych postaw i inicjatyw młodych ludzi. Szkoła uczy wejść na rynek pracy, a firmy, które otworzą swe progi dla uczniów, mają okazję do promocji oraz nawiązywania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Nasze gimnazjum, jak co roku, wzięło udział w tej akcji.

Publiczne Gimnazjum w Bełżcu w ramach tego projektu odwiedzało różne zakłady w naszej gminie. Jednym z takich miejsc była Natura - zakład produkcyjny. Uczniowie klas trzecich wraz z paniami: Barbarą Żukowską oraz Agnieszką Kusiak 20 listopada wybrali się w to miejsce. Nasze spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wstępu na temat rozwoju spółki. Dowiedzieliśmy się od jednego z czterech właścicieli między innymi, że zakład zatrudnia około 600 osób, a cała powierzchnia wynosi 7,5 ha.

 

Po wprowadzeniu zaczęliśmy naszą wycieczkę po firmie. Na początek zobaczyliśmy tartak. Właściciel firmy mówił nam o pracy, jaką wykonują zatrudnienie tam pracownicy oraz o maszynach, którymi się posługują. Następnie przeszliśmy do suszarni, zobaczyliśmy, w jaki sposób suszy się różnego rodzaju drzewo, ile trwa ten proces. Potem poszliśmy do hal. W tych ogromnych pomieszczeniach odbywają się różne procesy, na przykład: lakierowanie, przycinanie, składanie części i obrabianie drewna. Pracownicy używają słuchawek, które chronią ich uszy, ponieważ wykonują swoje zadania często w dużym hałasie. Najpotrzebniejszymi w tym przedsiębiorstwie zawodami są: stolarz, operator ładowarki, wózków widłowych, robotnik budowlany.

 

Zakład Natura wykonuje również meble ogrodowe oraz jest producentem drewnianych mebli, których odbiorcą jest IKEA.

 

Podczas tej wizyty mogliśmy poznać pracę przedsiębiorstwa, zadać pytania właścicielowi, zobaczyć, jak się tam pracuje i co jest ważne w prowadzeniu firmy. Wycieczka może pomóc niektórym z trzecioklasistów dokonać wyboru przyszłego zawodu.

 

Dominika Cywka

 

DSC08633.JPG

 

DSC08632.JPG

 

DSC08634.JPG

0
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 5
  • 6