11.12.2022

Wiadomość od Lokatki - August II Mocny na monecie pięciuset złotowej. Czy to możliwe?

grudzień 2022

Monety obiegowe, czyli takie, których używamy na co dzień, są wytwarzane w dziewięciu nominałach: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł. Czy zdarzyło Ci się jednak zobaczyć kiedyś monetę, która nie wyglądała tak jak te, którymi zazwyczaj płacisz? Może w miejscu, gdzie powinien być nominał, można było zaobserwować jakieś znane miejsce (np. Zamek w Mosznej) albo dawnego króla Polski lub sławnego ekonomistę? Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, z czego to mogło wynikać :)

Zdjęcie przedstawia wszystkie monety obiegowe występujące w Polsce.

Czym są monety okolicznościowe?

Oprócz monet, którymi płacimy np. za zakupy, co pewien czas do użytku wprowadzane są monety okolicznościowe. To specjalne monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Wprowadzane są z okazji rocznicy jakiegoś wydarzenia historycznego lub po to, aby upamiętnić ważną postać albo zainteresować użytkowników historią Polski.

Możemy posługiwać się nimi na co dzień. Jednak na stronie rewersu (czyli po tej stronie, gdzie określa się wartość monety) zamiast nominału znajdziemy specjalną grafikę – na przykład portret jakieś osoby, miejsce lub upamiętnienie wydarzenia historycznego.