11.03.2023

Weekendowy fakultet SKO dla rodziców

marzec 2023

Bezpieczeństwo korzystania z usług bankowości elektronicznej

NIE WOLNO OTWIERAĆ PODEJRZANYCH E-MAILI

Hasło do konta bankowego musi być unikalne, czyli nigdy nie należy wpisywać imienia i roku urodzenia swojego, małżonka lub dziecka. Nie może być ono identyczne z tym, którego używa się do logowania się na skrzynkę e-mailową. Generalna zasada brzmi: im dłuższe, im bardziej skomplikowane – tym lepiej. Nikomu nie wolno udostępniać swojego loginu i hasła (powiedzcie o tym również dziecku, zanim założycie mu rachunek bankowy). Eksperci podkreślają, że hasło warto zmieniać raz na jakiś czas (np. co miesiąc).

Nie należy także podawać żadnych poufnych danych wtedy, gdy dostanie się e-mail z prośbą o podanie numeru klienta czy hasła lub uzupełnienie elektronicznego formularza (złodzieje, podszywając się pod bank, tworzą czasami bliźniaczo podobne witryny internetowe, na które kierują linki podane w e-mailu). Nie wolno otwierać podejrzanych wiadomości – należy przyjąć zasadę, że bez otwierania załączników i linków usuwa się ze skrzynki odbiorczej wszystko, co wydaje się podejrzane.

Warto pamiętać, że na stronie logowania należącej do banku nigdy nie trzeba podawać hasła jednorazowego. Jeżeli można zobaczyć taką informację lub przeczytać komunikat z prośbą o podanie kilku haseł jednorazowych, to prawdopodobnie ma się do czynienia z próbą wyłudzenia danych.

Znalezione obrazy dla zapytania EMAIL

ZAWSZE NALEŻY KORZYSTAĆ TYLKO ZE SWOJEGO KOMPUTERA

Do logowania trzeba używać tylko adresu strony podanej przez bank. Jeśli nie pamiętamy go – nie prośmy o pomoc wyszukiwarki internetowej, ale np. zajrzyjmy do umowy. Adres bezpiecznej strony logowania musi zaczynać się od https:// (a nie od http:// jak pozostałe strony WWW), natomiast przeglądarka powinna wyświetlić miniaturową kłódkę.

Regularnie trzeba również aktualizować system operacyjny, bo cyberprzestępcy szukają luk w oprogramowaniu. Nie rzadziej niż raz na tydzień dobrze jest korzystać z programów antywirusowych oraz sprawdzać, czy na dysku nie został zainstalowany program szpiegowski. Nie warto instalować programów i aplikacji, co do których nie ma się 100-proc. zaufania, bo często kończy się to zainfekowaniem komputera. Uczulcie na to zwłaszcza swoje dzieci, tym bardziej gdy korzystacie z tego samego urządzenia.

Aby zalogować się na stronę banku, najlepiej jest korzystać tylko ze swojego komputera. Jeśli jednak trzeba skorzystać z „obcego” komputera, to nie wolno od niego odchodzić, kiedy jest się zalogowanym do serwisu transakcyjnego. Po zakończeniu pracy zawsze trzeba się wylogować i zamknąć przeglądarkę.

Znalezione obrazy dla zapytania https

PILNUJ PIN-U JAK OKA W GŁOWIE

Przy korzystaniu z bankomatów obowiązują podobne zasady jak w przypadku rachunków osobistych. Nie należy nikomu udostępniać PIN-u ani go zapisywać – trzeba się go nauczyć na pamięć i kropka! W przypadku karty należącej do dziecka kod PIN może znać tylko ono i naturalnie, rodzice. Podczas wpisywania PIN-u warto zasłonić klawiaturę drugą dłonią, by nikt stojący za Tobą nie zobaczył czterocyfrowego numeru oraz by ruchu palców nie nagrała kamera zlokalizowana w pobliżu bankomatu (bywały przypadki instalowania miniaturowych kamer przymocowanych np. do stojących nieopodal bankomatów... rowerów).

Znalezione obrazy dla zapytania PIN

Poinstruujcie dziecko, że gdyby zgubiło kartę, musi natychmiast zadzwonić do któregoś z rodziców, by nie dostała się ona w niepowołane ręce i by nie straciło ani grosza (niektóre banki oferują ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty). Zawczasu możecie też wpisać do swojego telefonu komórkowego numer infolinii, na którą trzeba w takiej sytuacji zadzwonić.

198
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 21
  • 5
Komentarze