08.05.2024

Podsumowanie Tygodnia Bezpiecznego Internetu

maj 2024

W lutym, marcu i kwietniu podejmowaliśmy z naszymi uczniami

tematy dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

Uczniowie z klas I-VIII uczestniczyli w lekcjach online w ramach obchodów DBI 2024

 

27 i 29 lutego 2024r. klasa VIII oraz klasa VII wzięła udział w lekcji pt.

"Digital Wellbeing - jak znaleźć równowag między online a offline?"

Celem zajęć było przybliżenie uczniom tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas rozmowy prowadzący skupili się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także omówili, jak już teraz można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.obe

 

28 lutego uczniowie z klasy VI i VII wzięli udział w lekcji pt.

"Ciało nie określa"

Celem zajęć było przybliżenie uczniom tematu ciałoneutralności. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu. Przez zadania praktyczne poszerzyli również perspektywy postrzegania siebie i własnego ciała.

 

1 marca uczniowie z klasy VII i VIII oraz 22 marca uczniowie z klas IV-VI

uczestniczyli w lekcji pt.

" Cyberprzemoc - co mogę zrobić, jak reagować?"

Na tej lekcji rozmawiano na temat różnych form cyberprzemocy. Nazywano rodzaje cyberprzemocy. Poznano profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Uczniowie dowiedzieli się, czy istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem?

 

15 marca uczniowie z klas VII-VIII wzięli udział w lekcji pt.

"Dopamina - co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?"

Podczas lekcji wraz z uczniami zastanawiali się, co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas. Odpowiadali na pytanie, dlaczego media społecznościowe tak nas przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą. Wyjaśniali, czym jest pętla dopaminowa i rozmawiali o sposobach radzenia sobie z siłą jej oddziaływania. Ustalali, jak dbać o cyfrową higienę. A to wszystko na podstawie filmu dokumentalnego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dopamina”.

 

25 marca uczniowie z klas I-III obejrzeli lekcję pt. 

Sieciaki - poznaj bezpieczny internet!

Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.

 

27 marca klasy I-III uczestniczyły w lekcji pt.

"Sieciaki - 5 zasad bezpieczeństwa"

 Podczas zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa: - Chroń swoją prywatność - Mów, jeśli coś jest nie tak - Nie ufaj osobom poznanym w sieci - Szanuj innych w sieci - Korzystaj z internetu z umiarem.

 

11 kwietnia uczniowie z klas I-III wzięli udział w lekcji DBI pt. 

" Sieciaki - Internet bez przesady"

 Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci.

 imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg

80
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 9
  • 11
Komentarze