23.05.2019

Ale kino z klasą

Pewnego dnia zadzwoniła do nas pani Ula - nasza opiekunka z ramienia banku z propozycją skorzystania podczas lekcji z portalu www.alekinozklasa.pl. Portal www.alekinozklasa.pl powstał z inicjatywy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. 

Po zapoznaniu się z tą propozycją, zalogowaliśmy się do portalu i możemy korzystać z oferty filmowej. 

Portal ten stworzono z trzech powodów.

Pierwszym jest zapewnienie legalnego dostępu do filmów krótkometrażowych, z którymi widzowie mieli styczność podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Drugim jest możliwość legalnej projekcji wspomnianych filmów podczas lekcji lub innych zajęć edukacyjnych.

Trzecim jest zapewnienie inspirującego materiału merytorycznego do wykorzystania przez prowadzących zajęcia.

Podczas majowych zajęć z uczniami klasy Vb obejrzeliśmy gruzińską animację pt. "Geno.

img 

 Tytułowy Geno to osiłkowaty ropuch-odludek żyjący na „przedmieściach” zielonego ekosystemu zamieszkiwanego przez żaby, ryby i żółwie. O ile jednak mieszkańcy centrum żyją ze sobą w harmonii, o tyle Geno przegania każdego, kto pojawi się w optyce jego muszki i szczerbinki (spokojnie – strzelba strzela korkami). Katastrofę do podmokłego świata sprowadza człowiek, którego sprzęt budowlany staje się przyczyną suszy w centralnej części zielonego miasteczka. Zrozpaczone zwierzęta uciekają w jedyne miejsce gdzie została jeszcze woda. Do gburowatego Geno. Historia nie jest jednak łatwa, bo Geno w odpowiedzi na wezwanie pomocy dokonuje ostrzału i wznosi szczelną palisadę. Co stanie się, gdy zwierzęta znajdą nową sadzawkę? Czy Geno ucieknie, gdy jego mieszkanie-izolatka zapłonie? Kto i kiedy mu pomoże? 

Szczególną refleksją napawać może ostatnie zdanie padające w filmie. Geno, budząc się po pożarze w nowej lagunie, zapyta – czy to raj?

 

Przesłanie ekologiczne animacji, stanowiło doskonałą okazję do przeprowadzenia lekcji na temat zagrożeń dla naturalnego środowiska ze strony człowieka. Uczniowie pracowali w grupach, wypisując na kartkach zagrożenia dla środowiska.

Na podstawie filmu, zainicjowaliśmy również rozmowę na temat wzajemności w relacjach międzyludzkich.

img

 

imgimgimgimgimg

84
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 1
  • 10
Komentarze