13.05.2014

Z WIZYTĄ W NIEMCZECH

wymiana uczniowska

 

W piątek, 9 maja uczniowie naszej szkoły udali się na wymianę uczniowską do Grossraschen w Niemczech. Rolę opiekunów i tłumaczy sprawowały nauczycielki języków obcych naszej szkoły- pani Marlena Borowik i pani Agnieszka Bajcarz. Tego dnia obchodzony był "Dzień Europy" i została podpisana współpraca między naszą szkołą i szkołą niemiecką Gut-Mutsschule w Grossraschen. Na to uroczyste spotkanie został zaproszony ambasador Polski w Niemczech, burmistrz, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Podczas uroczystości przedstawiono historię współpracujących ze sobą szkół, wymieniono się informacjami, pochwalono osiągnięciami, omówiono systemy edukacyjne. Po spotkaniu uczniowie Gut-Mutsschule zaprosili nas na występy dwujęzyczne, zajęcia integracyjne i przedstawienie teatralne. Po obiedzie zintegrowani uczniowie z obu szkół zwiedzali wspólnie miasteczko: mileliśmy okazję zobaczyć budowę portu, jezioro, dawną fabrykę, polski cmentarz, muzeum obrazów, stary rynek, kościół, ratusz, pomniki robotników i wiele innych ciekewych zabytków w Grossraschen. Po powrocie do szkoły dzieci uczestniczyły we wspólnych warsztatach plastyczno-technicznych i kulinarnych. Na zakończenie odbyły się rozgrywki sportowe, wspólne zabawy na boisku szkolnym, zakończone miłymi rozmowami przy wspólnej kolacji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania, była to wspaniała okazja do nawiązania kontaktów, integracji, obalenia stereotypów, pokonania barier, wymiany doświadczeń i nauki języków obcych: niemieckiego i angielskiego. We wrześniu uczniowie Gut-Mutschule odwiedzą naszą szkołę. Wymiana uczniowska dofinansowana była przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży Stowarzyszenie Gmin Polski Euroregionu Pomerania.
Marlena B.

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 22
  • 28
  • 0
Komentarze