27.03.2022

Matematyka królową nauk. Tydzień nauk ścisłych.

Od 7 do 10 marca odbywały się w naszej szkole eliminacje klasowe, celem wyboru reprezentantów do udziału w różnorodnych konkursach w ramach Tygodnia Nauk Ścisłych. Od 14 do 18 marca przedmioty matematyczno–przyrodnicze zawładnęły całą szkołą. Jak co roku nauczyciele przedmiotów ścisłych starają się, aby matematyka, fizyka, geografia, biologia, przyroda, informatyka i chemia stały się bliższe zainteresowaniom naszych uczniów. NAUKI ŚCISŁE, to nie tylko skomplikowane zadania, wzory, pierwiastki, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale także świetna zabawa i pasjonująca przygoda z użyciem nowoczesnej technologii. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w różnych konkursach. Kto nie lubi rebusów, łamigłówek i wyzwań? A do tego jeszcze współzawodnictwo z koleżankami i kolegami. W ramach Tygodnia Nauk Ścisłych w naszej szkole odbywał się również Tydzień Bezpiecznego Internetu, mający na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W dniu 14 marca na korytarzu pierwszego piętra bloku nauk ścisłych odbyła się prezentacja przeprowadzonych doświadczeń przez uczniów naszej szkoły. Zderzyli się oni w swoich badaniach np. z siłami spójności i przylegania, z indukcją, napięciem powierzchniowym, z przekazywaniem ciepła, elektryzowaniem ciał przez tarcie. Wszystkie eksperymenty uczniowie wykonywali w swoich domach i to dzięki im zaangażowaniu powstał wyświetlony film „Nasze domowe laboratoria”.
Na jednej lekcji  fizyki w Tygodniu Nauk Ścisłych klasy siódme miały możliwość „wygrać milion” biorąc udział w teleturnieju Milionerzy. Pytania dotyczyły wiedzy o różnych siłach oraz pierwszej zasady dynamiki Newtona. Stąd lekcje te odbyły się pod tematem „Zróbmy to z Newtonem”. Klasy bawiąc się utrwalały wiedzę i umiejętności niezbędne na kolejnych lekcjach fizyki. Uczniowie zostali na koniec lekcji obsypani przez p. Agnieszkę Wójcik „milionem” piątek. 
W klasach ósmych w Tygodniu Nauk Ścisłych odbyła się lekcja „Stworzyć obwód każdy może”. Celem miała być twórcza praca uczniów związana z bezpieczną budową obwodu elektrycznego na stronie https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab/latest/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab_pl.html . Młodzież układała treść poleceń, budowała wyznaczony przez siebie samych obwód elektryczny i w ostatnim etapie lekcji przeprowadzała badania i wyciągała wnioski ze zmian, jakie wprowadzali do swoich stworzonych obwodów. Każdy z nich mógł się przez chwilę poczuć jak „szalony fizyk”, a najczęstsze pytanie rzucane głośno na tych lekcjach brzmiało: „Dlaczego ta bateria się pali? ”.  To dzięki takim pytaniom być może powstały najważniejsze wynalazki w różnych wiekach. 
Również na lekcjach matematyki uczniowie za pomocą aplikacji QR odkodowywali i rozwiązywali zadania logiczne, jak również rozwiązywali quizy interaktywne.
Dnia 21 marca w ramach Tygodnia Nauk Ścisłych w naszej szkole oraz Światowego Dnia Lasów odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Trzcianka, Panią Martą Drzewiecką. Pani Marta wskazała uczniom, na czym polega praca leśnika; jak możemy dbać o lasy; jakie korzyści czerpiemy z lasów. Uczniowie dowiedzieli się jak zdrowe lasy wpływają na nasze zdrowie i jakie mają znaczenie zarówno przyrodnicze, jak i gospodarcze.  W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 8e, 7a, 7e, 7f, 6a, 6b. Organizatorami spotkania były Panie Ewa Marciniak i Małgorzata Chromiec.
Dnia 23 marca laureatom konkursów zostały wręczone dyplomy i nagrody w postaci gier logicznych, które zasponsorowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

LAUREACI KONKURSÓW TYGODNIA NAUK ŚCISŁYCH:

MISTRZ SUDOKU KL. VI - Zofia Klimaszewska kl. 6a
MISTRZ SUDOKU KL. VII - Szymon Raczek kl. 7b
MISTRZ SUDOKU KL. VIII - Nadia Borucka kl. 8a

MISTRZ TANGRAMU KL. I – Pola Skadorwa kl. 1a
MISTRZ TANGRAMU KL. II - Cezary Łęczyński kl. 2b
MISTRZ TANGRAMU KL. III - Tymon Malinowski kl. 3d
MISTRZ TANGRAMU KL. IV - Marek Matecki kl. 4c
MISTRZ TANGRAMU KL. V - Natalia Ginter kl. 5b

KONKURS CHEMICZNY DLA KL. VII - I MIEJSCE - Adrianna Matecka kl. 7a
KONKURS CHEMICZNY DLA KL. VIII - I MIEJSCE - Agata Kita kl. 8c oraz Wojciech Kita kl. 8b

KONKURS GEOGRAFICZNY DLA KL. VII - I MIEJSCE - Szymon Marcinkowski kl. 7c oraz Natalia Tryba kl. 7a
KONKURS GEOGRAFICZNY DLA KL. VIII - I MIEJSCE - Martyna Wojtaszyn kl. 8c

KONKURS BRYŁA MATEMATYCZNA - I MIEJSCE - Natalia Tryba kl. 7a
KONKURS BRYŁA MATEMATYCZNA - II MIEJSCE - Wojciech Kita kl. 8c
KONKURS BRYŁA MATEMATYCZNA - III MIEJSCE - Adam Ściepura kl. 5c

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS IV
I MIEJSCE - Marek Matecki kl. 4c ; Mikołaj Przewoźnik kl. 4b ; Mikołaj Wasiak kl. 4b
II MIEJSCE - Wiktoria Pachołek kl. 4b ; Nadia Paterska kl. 4a

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS V
I MIEJSCE - Natalia Ginter kl. 5b
II MIEJSCE - Julia Łotocka kl. 5b
III MIEJSCE - Olivier Bajus kl. 5c ; Patryk Urbanowicz kl. 5c

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS VI
I MIEJSCE - Szymon Lewandowski kl. 6b

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS VII
I MIEJSCE - Szymon Raczek kl. 7b ; Olivier Topola kl. 7b
II MIEJSCE - Joanna Chromiec kl. 7a ; Kornelia Król kl. 7d
III MIEJSCE - Adrianna Matecka kl. 7a

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS VIII
I MIEJSCE - Nadia Borucka kl. 8a
II MIEJSCE - Kamil Matysiewicz kl. 8a ; Daniel Mikulewicz kl. 8c ; Szymon Ładny kl. 8a
III MIEJSCE - Kacper Paterski kl. 8c




 

 

Uczestnikom i laureatom konkursów jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 

imgimgimgimgimg

0
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 3
  • 11