19.02.2019

Z cyberbezpieczeństwem za pan brat

Wpisy dla dzieci, młodzieży i rodziców. Część na literę A

Słownik cyberbezpieczeństwa

Poznaj niektóre pojęcia

A

Adres IP Można stwierdzić, że jest to rodzaj „numeru rejestracyjnego” komputera lub innego urządzenia w sieci. Adres ten nie identyfikuje go jednak jednoznacznie, ponieważ może się zmieniać, np. podczas każdego wejścia do Internetu (adres przydzielany dynamicznie, dynamiczne IP, ang. dynamic IP). Kilka urządzeń może występować w sieci pod jednym, publicznym adresem IP (urządzenia te muszą mieć wtedy różne adresy IP wewnątrz sieci).

Adware Dokuczliwe aplikacje reklamowe, które po zainstalowaniu (świadomym lub nie) zaczynają eksponować na ekranie komputera komunikaty promocyjne. Niestety te reklamy są zwykle bardzo kłopotliwe – potrafią wklejać się w strony internetowe w miejscach, w których ich wcześniej nie było. Często też „towarzyszą” otwieranym zakładkom w przeglądarce. Niektóre adware zmieniają stronę startową, czyli tę, która zawsze otwiera się jako pierwsza po włączeniu programu. Najbardziej fałszywe aplikacje reklamowe umieją modyfikować wyniki wyszukiwania, dodając własne linki. Po kliknięciu w taki odsyłacz może się zdarzyć, że na dysk twardy zacznie się ściągać niebezpieczny wirus.

Archive bomb Jest to odmiana wirusa. Wygląda jak niewielki plik spakowany archiwizerem (zip, rar itp.), który po rozpakowaniu okazuje się jednym lub kilkoma wielkimi plikami. Prowadzi to do zablokowania wolnego miejsca na dysku, a ponieważ skanowanie takich archiwów przeciw występowaniu w nich wirusa trwa bardzo długo, potencjalnie stanowią one atak DDoS na program antywirusowy, który podejmuje próbę ich skanowania. Dobre programy antywirusowe zawierają niewielki algorytm, który pozwala uniknąć rozpakowywania takich plików.

AstalaVista  Nazwa domeny służącej zwykle jako miejsce gromadzenia i publikacji materiałów związanych z bezpieczeństwem sieci komputerowych. Dwiema najstarszymi (obecnie już niedziałającymi) domenami tego typu były:

• astalavista.box.sk – wyszukiwarka serwisów internetowych dotyczących bezpieczeństwa; 

• Astalavista Security Group – serwis internetowy na temat bezpieczeństwa komputerowego wykorzystujący adresy astalavista.com oraz jako portal członkowski astalavista. net.

Jest to również w powszechnej świadomości miejsce pozwalające znaleźć pliki z najnowszymi crackami.

 

5
Dodaj Komentarz
  • 19
  • 0
  • 15
Komentarze