18.03.2020

Europejski Dzień Mózgu

18 marca jest Europejski Dzień Mózgu

Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.

Kilka rzeczy o mózgu

 Twój mózg ciągle się… zmniejsza

Średnia waga mózgu u dorosłego człowieka wynosi od 1.3 do 1.4 kilograma. Gdyby zamienić go w płyn, objętość tego organu zapełniłaby dwulitrową butelkę wody. Jedna z teorii mówi, że ludzki organ ewoluuje tak, by być jak najbardziej wydajny. Inna sugeruje, że ponieważ człowiek przestawił się na pokarm nie wymagający tak silnego przeżuwania jedzenia, zmniejszyły się jego szczęki, a co za tym idzie, również czaszka, a w konsekwencji mózg. Tak, czy inaczej…

mózg 1

 Duży mózg nie oznacza mądrości

Wielkość mózgu nie ma jednoznacznie udowodnionego związku, jak się powszechnie uważa, z inteligencją oraz intelektualnymi możliwościami. I choć pojawiają się badania sugerujące związek tej cechy z wielkością jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele, to wciąż jest on na tyle nieduży, że ciężko wysnuć z nich wnioski dotyczące powszechności takiej zależności.

mały mózg model w rękach

 Mózg zmienia się pod wpływem Twoich myśli

Brzmi dziwnie, prawda? Ale tak, masz wpływ na rozwój swojego mózgu za pomocą myślenia. Jak to działa w praktyce? Szukając nowych rozwiązań, nowych ścieżek myślowych (np. podczas nauki nowych rzeczy), rozwijasz rzadziej używane połączenia między neuronami, a one dzięki Tobie uczą się współpracy. Odnosi się to również do Twojego samopoczucia.

neurony i mężczyzna

 Mózg to najtłustszy organ w naszym ciele

Wyobraź sobie, że ten kluczowy organ w Twoim ciele składa się w 60 procentach z… tłuszczów. Właśnie dlatego obecność zdrowych tłuszczów w diecie ma pozytywny wpływ również na Twoje dobre samopoczucie. To właśnie tłuszcze odpowiadają za transport witamin do mózgu. Jedz mądrze, a Twój mózg Ci za to podziękuje.

bakaliowy mózg

 Jaki procent wykorzystujesz możliwości swojego mózgu

W rzeczywistości, większość Twojego mózgu pracuje cały czas. Również w nocy, podczas snu.

mózg superbohater

 Chcesz wiedzieć więcej?

To tylko mały wycinek informacji i ciekawostek dotyczących funkcjonowania jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, możesz rozpocząć od wyszukiwania więcej informacji.

Miłej podróży po internetowych stronach:-)

 

4
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 1
  • 3
Komentarze