02.04.2018

" Śmigus-dyngus" czyli Lany Poniedziałek.

Wielkanocne tradycje.

   Drugi dzień świąt Wielkanocy jest szczególnie oczekiwany przez dzieci to

śmigus-dyngus. W polskiej tradycji tego dnia dla żartów polewa się wodą inne osoby.

Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

 Śmigus-dyngus wywodzi się z dwóch odrębnych zwyczajów, bowiem czym innym był śmigus, a czym innym dyngus.

Śmigus polegał na symbolicznym biciu np. witkami wierzby po nogach, a następnie oblewaniu wodą. Celem było oczyszczenie się z brudu i przygotowanie duszy do zbliżającej się wiosny. Z biegiem czasu na zwyczaj śmigusa nałożył się zwyczaj tzw. dyngusowania, który dawał możliwość wykupienia się pisankami z podwójnego lania.

Dyngus w języku słowiańskim nosił nazwę „włóczebny” Jego korzeni doszukać się można w zwyczaju polegającym na wizytach składanych znajomym i rodzinie połączonych z poczęstunkiem lub zaopatrzeniem w żywność na dalszą drogę. Wędrowcom często towarzyszyły religijne lub ludowe pieśni. Dyngus stał się świetną okazją dla ludzi uboższych, którzy podczas składania wizyt mogli skosztować niecodziennych dań. Z założenia wędrowcy mieli przynosić szczęście, jednak jeśli nie zostali dobrze ugoszczeni często robili gospodarzowi niemiłe psikusy.

Niegdyś Śmigus-dyngus był zwyczajem praktykowanym tylko na wsiach, a jego celem były częściej młode panny niż kawalerowie.

 

img

 Obecnie jest to zwyczaj spotykany również w miastach. Śmigus-dyngus praktykowany jest przez wszystkich zarówno młodszych, jak i starszych. Bo jak nie wykorzystać jedynego dnia w roku, kiedy możemy oblewać się zupełnie bezkarnie i bez większych konsekwencji? 

 

img

Oczywiście w granicach rozsądku.

 

 

W artykule wykorzystano:http://polki.pl/po-godzinach/eventy,smigus-dyngus-skad-ta-dziwna-nazwa,10067254,artykul.html  http://niezalezna.pl/221416-lany-poniedzialek-skad-wywodzi-sie-smigus-dyngus-co-symbolizuje-oblewanie-sie-woda

Grafika:https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bmigus+dyngus+miasto+grafika&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&sou

https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bmigus+dyngus++grafika&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjE2YHRwJzaAhWJDuwKHVCmCocQsAQIJg&biw=1366&bih=654

 

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 25
  • 30