19.01.2018

Skarbonka to ...

... był pierwszy bank.

     Mówiąc o historii banku nie sposób pominąć tematu skarbonek, bo przecież one były pierwszym bankiem. Skarbonka to pojemnik w którym gromadzimy i przechowujemy pieniądze. A ich historia sięga czasów, gdy o bankach jeszcze nie słyszano. Ludzie przechowywali swoje oszczędności w kuchennych słojach – takich samych, jak te, które służyły do gromadzenia przypraw czy kaszy. Średniowieczne słoiki wykonane były z gliny, a jedna z odmian tego tworzywa nosiła staroangielską nazwę pygg.
    W kolejnych stuleciach wymowa tego słowa nieco się zmieniła – zamiast brzmieć jak pug, zaczęła przypominać słowo pig (ang. świnia). Ewolucję przeszła także wymowa słowa picga (w staroangielskim – świnia), zbliżając się do dzisiejszego brzmienia pigge (piggy we współczesnym angielskim to świnka). Słowa oznaczające gliniany słój i świnkę zaczęły brzmieć niemal tak samo.
   W XIX wieku któryś z brytyjskich garncarzy wpadł na zabawny pomysł połączenia dwóch podobnie brzmiących słów w jednym przedmiocie. Tak narodziła się skarbonka w formie świnki. Pierwsze ceramiczne modele nie zawsze miały otwór na brzuchu, który pozwalałby łatwo wydobyć zgromadzone w skarbonce skarby. Dlatego koniec oszczędzania najczęściej oznaczał także ostatnie chwile świnki, którą trzeba było rozbić na kawałki.

Czas skarbonek nieubłagalnie się kończy, ale może też mieć wymiar kolekcjonerski - to też inwestycja.

 

 imgimgimgimg

 

Grafikę zaczerpnięto z:https://www.google.pl/search?q=skarbonki+grafika&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiKq-PK4-TYAhUR-6QKHa6TDl4QsAQIJg&biw=1349&bih=654#imgrc=_

Tekst napisano na podstawie:httphttps:///www.bankier.pl/wiadomosc/Dlaczego-skarbonka-ma-ksztalt-swini-2582551.html

0
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 4
  • 2