07.02.2018

Jutro Tłusty Czwartek.

Cóż to za tradycja?

Jutro Tłusty Czwartek, a po nim Środa Popielcowa – w tradycji chrześcijańskiej rozpoczęcie czterdziestodniowego Wielkiego Postu i przygotowywania do Świąt Wielkiej Nocy. Jak przedstawia się historia i tradycja Tłustego Czwartku, zwyczajowego święta, w którym to co roku całe rzesze Polaków pochłaniają niezliczone ilości pączków i faworków.

Tłusty Czwartek, zwany też zapustami, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, kiedy w tradycji chrześcijańskiej dozwolone są jeszcze zabawy. Jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Istnieje starodawne przysłowie, które być może mogliśmy słyszeć nieraz od naszych babć czy dziadków, które głosi, iż: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Jest to aktualne do dziś, ponieważ pączków mamy bez liku. Wybór jest tak duży, że każdy łasuch znajdzie coś dla siebie. Pączki najczęściej są nadziewane dżemem, marmoladą, dziką różą, bitą śmietaną, nadzieniem orzechowym.

Co oprócz pączków?
 
Obok rozmaitej ilości pączków z najprzeróżniejszym nadzieniem, prawie zawsze kupujemy bądź pieczemy też faworki, zwane niekiedy chrustem czy chruścikami ze względu na ich kształt. Jednak nie ma to jak samodzielnie przygotowane smakołyki, proponuję zatem babciny przepis na tradycyjne faworki. Przepisy babci mają bowiem to do siebie, że niemal zawsze się sprawdzają.

 

Polecam!  

Przepis na faworki (chrust)

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej (=300g)
  • 4 żółtka
  • 1 łyżka spirytusu (lub ocet 6%)
  • ½ łyżeczki cukru
  • ½ łyżeczki soli
  • ok. 5 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany
  • olej lub smalec do smażenia
  • cukier puder do posypani

    Sposób przygotowania:

    1. Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Dodać żółtka, spirytus i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę. Następnie przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10- 15 minut. (Należy uderzać wałkiem w ciasto rozpłaszczając je, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem. Dzięki zbijaniu ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością bąbelków).
    2. Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. (Ważne jest, aby blat podsypywać, jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto oczekujące na rozwałkowanie należy przykryć ściereczką, żeby nie obsychało). Ciasto pokroić najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok. 9- 10 cm. (Ja robię na oko tak, aby faworki ładnie wyglądały;)). Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec.

    2

    1. Faworki smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym z tłuszczu. Gdy ostygną posypać grubo cukrem pudrem.

    Uwaga:

    • 1 szklanka= 250ml

 

 img

 

 

 

 

 

Na podrtawie artykułu:http://portalpolski.pl/polska/tlusty-czwartek-skad-tradycja-i-obyczaj-10487.text.htm 

Przepis:https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/268-faworki-chrust

Grafika:https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/268-faworki-chrust

 

0
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 19
  • 14