24.01.2018

Historia finansów cd.

To historia pieniądza do 1944r.

 

Najczęstszą przyczyną powstawania pieniądza papierowego było gromadzenie  przez władców oszczędności. Działo się to głównie ze względu na wygodę i bezpieczeństwo kupców. Najstarszym znanym pieniądzem papierowym jest chiński banknot powstały w 119 roku przed naszą erą. Także Mongołowie posługiwali się papierowymi pieniędzmi, które produkowali z kory drzew morwowych. Pieniądze znakowali pieczęcią Wielkiego Chana oraz pieczęciami i podpisami urzędników.

 Najstarsze europejskie banknoty ukazały się w 1665 roku w Szwecji jako kwity depozytowe pod  zastaw srebra.

 Pojawienie się pieniędzy papierowych wiązało się często z trudnościami gospodarczymi kraju. Tak stało się w Rosji za czasów Katarzyny II około 1769 roku oraz w Anglii około 1797 roku. Z tego powodu także w Polsce pojawiły się jedne z najstarszych w Europie pieniędzy papierowych – bilety skarbowe, które wprowadzono w związku z potrzebami Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku. Powstały wówczas kantory, w których można było swobodnie wymieniać bilety na monety i wysokie nominały na niskie. Wyemitowano wówczas 7,7 mln złotych w biletach.

 

img

   Kolejnymi polskimi banknotami były wprowadzone w okresie Księstwa Warszawskiego talary. Banknoty te miały nominały: 1, 2 i 5 talarów. Następnie w 1828 roku powstały w Warszawie, z inicjatywy ówczesnego ministra skarbu Królestwa Polskiego Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, Bank Polski wyemitował złote polskie. Stało się to jeszcze przed wybuchem Powstania Listopadowego. W czasie powstania Bank wyemitował jednozłotowy banknot powstańczy z godłem Polski i Litwy. Z  powodu tego godła władze rosyjskie nie uznały ważności banknotu po upadku Powstania. Złote były emitowane przez Bank Polski do 1841 roku, kiedy zaborca wprowadził w Królestwie Polskim ruble. Emitowane banknoty miały napisy w języku polskim i rosyjskim.

 

 

 

 

 Kolejnym polskim banknotem była marka polska, emitowana przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową powstałą w 1917 roku. Pieniądze te były emitowane także po pełnym odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W lutym 1919 roku Sejm przyjął ustawę stwierdzającą, że przyszła polska instytucja emisyjna będzie nosiła nazwę Bank Polski i będzie emitował złote. 

img

W związku z tym zamówiono druk takich banknotów w Szwajcarii, jednak do obiegu weszły one dopiero w 1924 roku, po reformach Władysława Grabskiego. Widnieje jednak na nich data 1919 rok. 

 

img

 

  

 

 

Tekst i grafika:http://gazetka_matematyczna.republika.pl/PIENIADZE/Historia_pieniadza.htm

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 26
  • 19