14.03.2022

Dzisiaj kolejny dzień związany z matematyką

Przeczytaj o tym w artykule.

 

 

  Dzisiaj jest 14 marca, zapisujemy ten dzień 14.03.2022r. Jednak nie we wszystkich krajach zapisuje się w ten sposób datę i z tym między innymi jest związane dzisiejsze święto. 

img

 

 

    O liczbie Dzień Liczby Pi wymyślono w USA, gdzie w zapisie daty miesiąc jest na samym początku. 14 marca to za oceanem March 14, albo krócej 3,14, czyli znana wszystkim ze szkoły liczba pi.

 

A oto kilka ciekawoste związanych z tą liczbą:

1. Dlaczego π nazywa się π?

   Niektórzy myślą, że grecka litera π nawiązuje do imienia Pitagorasa. Ale naprawdę pochodzi ona od greckiego słowa "perimetron" lub "periferia' (obwód, obrzeże). To oznaczenie pojawiło się w roku 1706 roku w rozprawie angielskiego matematyka Williama Jonesa pt. "Synopsis Palmariorum Matheseos" ("Nowe wprowadzenie do matematyki"

2. Czy starożytni Egipcjanie znali π?


   Jakżeby inaczej - jest zakodowane w Wielkiej Piramidzie Cheopsa. Wzniesiono ją około 46 wieków temu w ten sposób, że obwód jej podstawy jest z dobrym przybliżeniem 2π razy większy niż jej wysokość. Tyle że... najprawdopodobniej był to zwykły przypadek. Ale jest lepszy dowód. W papirusie Ahmesa sprzed 36-39 wieków, uznawanym za jeden z najstarszych dokumentów matematycznych, gdzie wyliczane są m.in. różne objętości i pola powierzchni, w jednym z problemów można się dopatrzyć wyliczenia liczby π=3,1605, co nie jest bardzo złym przybliżeniem.

3. Kto wyliczył najwięcej cyfr π po przecinku?

   Rekord należy do anonimowego japońskiego programisty, który występuje pod kryptonimem "houkouonchi". 8 października 2014 roku zakończył on komputerowe obliczenia, w których wyliczył aż 13,3 biliona cyfr dziesiętnego rozwinięcia π.

4. Kto miał największego pecha z powodu π?

   Przed epoką komputerów obliczanie π było niezwykle żmudnym zadaniem. W 1874 roku angielski matematyk William Shanks po 30 latach pracy uroczyście ogłosił, że obliczył 707 cyfr π po przecinku. Jego wynik uchodził za rekordowy aż do 1944 roku, kiedy to inny angielski matematyk wykazał, że Shanks pomylił się na 528. miejscu i dalej już wszystkie podane przez niego cyfry były błędne. To znaczy, że ostatnie dziesięć lat życia Shanks mógł z powodzeniem spędzić na pożyteczniejszym zajęciu.

5. Po co wylicza się π z coraz większą dokładnością?

   Wyłącznie dla sportu. Z punktu widzenia matematyki niczemu to nie służy. Nie ma to także żadnego praktycznego znaczenia. Znajomość już 47 miejsc po przecinku wystarcza, by wykreślić okrąg opisujący cały widoczny Wszechświat i nieróżniący się od doskonałego kształtu więcej niż o średnicę protonu.

6. Czego jeszcze nie wiemy o π?

   Pozostało jeszcze kilka zagadek, nad którymi się głowią matematycy. Na przykład nie wiadomo wciąż, czy liczbą przestępną jest ππ. Do dziś też nie wiemy, czy w nieskończonym ciągu rozwinięcia dziesiętnego π pojawia się zestaw cyfr 0123456789.

7. Kto z pamięci wyrecytował najwięcej cyfr π?

   W Księdze rekordów Guinnessa figuruje Japończyk Haraguchi Akira, który w 16 godzin wyrecytował 100 000 cyfr. Polacy w tej dyscyplinie dopiero stawiają pierwsze kroki. W 2014 roku w konkursie na Politechnice Krakowskiej wygrał student budownictwa na tej uczelni - Dawid Wójcik, który wyrecytował z pamięci 1954 cyfry π. - Nie ma się czym chwalić. Wystarczy ćwiczyć pamięć od dziecka. Zapamiętanie wszystkich cyfr zajęło mi kilka dni, tuż przed konkursem - mówił skromnie.

 

 Grafika:https://www.google.pl/search?q=pi+grafika&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEw 

Wiadomości na podst.:http://wyborcza.pl/1,75400,17568402,3_i_14_krotkich_historii_o_liczbie_pi__Bo_dzis_jej.html

 

 

 
7
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 4
  • 7
Komentarze