Oszczędzanie czyli jak zostać przyszłym milionerem
Przedstawiamy kilka porad dla naszych kochanych rodziców dotyczących oszczędzania - możecie się z nimi podzielić tą wiedzą. Jak oszczędzać abyśmy my mieli dobry start w przyszłość:
Różne prezenty dają rodzice swoim dzieciom z okazji ich święta, ale najlepszym jest ufundowanie mu dostatniej przyszłości. Tylko jak to zrobić?
Dzień Dziecka - pomyśl o dobrym starcie
Zabezpieczenie nam dzieciom dobrego startu w dorosłość to nieoceniony prezent, warto jednak zawczasu pomyśleć o funduszu na realizację planów, gdy dorośniemy.
Pieniądze na założenie własnej firmy i rozkręcenie działalności, wkład własny w pierwsze mieszkanie, pieniądze na studia ... To cele, które mogą być sfinansowane z takiego funduszu. Tyle że jego budowanie wymaga systematyczności, cierpliwości, konsekwencji i długiego czasu.
Wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest uczynić nas milioneremi, a tym samym zapewnić ten status już w momencie, gdy przychodzimy na świat.
Kto zna zasadę działania śniegowej kuli oszczędności, która z czasem coraz szybciej nabiera masy, wie, jak duże znaczenie dla ostatecznego efektu ma to, czy będziemy oszczędzali 20 czy 40 lat.
Ile powinien co miesiąc odkładać 30-latek, by po pięćdziesiątce zgromadzić milion złotych przy założeniu, że do jego oszczędności rocznie będzie dopisywane, powiedzmy, 5 proc. zysku? Aż 2420 zł! A ile wystarczyłoby do osiągnięcia tego samego celu oseskowi, który ma roczek, ale jego rodzice wiedzą, że warto oszczędzać na jego przyszłość? Już tylko 370 zł miesięcznie.
Ale być może lepiej byłoby, gdybyśmy pierwszy milion zarobili własnymi rękami ???
Jak i gdzie oszczędzać?
Finansiści podsuwają mnóstwo pomysłów. Od zwykłych kont oszczędnościowych i depozytów bankowych po obligacje 10-letnie, fundusze inwestycyjne lub polisy posagowe. Którą opcję wybrać?
Polisy posagowe
Polisy posagowe łączą w sobie cechy ubezpieczenia z możliwością oszczędzania. Rodzic zobowiązuje się do regularnych wpłat, a firma ubezpieczająca – do wypłaty pełnej kwoty na koniec umowy. Ten typ polisy ubezpiecza także dziecko na wypadek śmierci rodziców, jednak ubezpieczyciel potrąca część wpłaconych składek na poczet ryzyka wypłaty środków w przypadku śmierci rodziców. W zależności od tego, jaka część naszej składki zostaje przeznaczona na ochronę ubezpieczeniową, a jaka na inwestycje, nasz zysk z polisy posagowej może przybierać różną wysokość. Cenną korzyścią z takiej formy oszczędzania jest zwolnienie odsetek z podatku.
PZU Start w Dorosłość
Ubezpieczenie PZU Start w Dorosłość to klasyczny przykład polisy posagowej. W jej ramach możemy ubezpieczyć życie nasze lub wskazanej osoby i jednocześnie zapewnić dziecku wypłatę środków po ukończeniu przez nie 18 lat. Osoba ubezpieczana podczas zawierania umowy ubezpieczenia powinna być w wieku 18-55 lat, a uposażone dziecko w wieku poniżej 18 lat. Umowę można zawrzeć na minimum 5 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 25 lat.
Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK)
Jest to połączenie polisy ubezpieczeniowej na życie z inwestowaniem w szeroki wachlarz funduszy inwestycyjnych. W praktyce opłaca się regularne składki, za które kupuje się wybrane jednostki dostępnych funduszy. Z reguły takie inwestycje wiążą się z wyższymi opłatami za zarządzanie, dobrze jest także posiadać pewną wiedzę o tego typu instrumentach finansowych (lub dobrego doradcę inwestycyjnego). Cechą ubezpieczeń inwestycyjnych jest konieczność zadeklarowania minimalnej miesięcznej składki. Z jednej strony jest to motywacja do regularnego oszczędzania przez długi czas (zaleta), z drugiej - jesteśmy długotrwale przywiązani do tego produktu, bez względu na naszą sytuację życiową (wada). Inną, ważną zaletą polis inwestycyjnych w UFK jest możliwość odroczenia zapłaty podatku od zysków kapitałowych do momentu zakończenia polisy (w innej sytuacji były on pobierany przy każdorazowej sprzedaży jednostki funduszu).
Fundusze inwestycyjne
Instrumenty finansowe dzięki którym możesz inwestować w portfel (większą grupę) indywidualnych inwestycji, np. kupując jednostki funduszu akcyjnego, pośrednio inwestujesz w wiele akcji na giełdzie. O tym, jakie to będą akcje decyduje przede wszystkim jednostka zarządzająca danym funduszem. Zaletą tych instrumentów finansowych są stosunkowo niskie opłaty za zarządzanie, wadą - konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych przy każdej sprzedaży jednostek funduszu. Skuteczne inwestowanie w fundusze inwestycyjne wymaga dobrej znajomości rynków finansowych (lub dobrego doradcy finansowego/inwestycyjnego).
Lokaty bankowe
Produkty stricte bankowe cechują się dużym poziomem bezpieczeństwa oraz możliwością określenia zysku jeszcze przed wpłatą swoich środków na rachunek bankowy. Ich wadą jest niższy potencjał zysków w porównaniu z powyżej wymienionymi instrumentami finansowymi. Depozyty bankowe nie są jednak gorsze od agresywniejszych metod inwestowania:
- lokaty są bezpieczne i pewne – nie stracisz wpłaconego kapitału;
- zwykle zysk z najlepszych lokat w skali roku przewyższa o około 3% inflację, czyli w praktyce oznacza to, że zawsze zarobisz. Warto także zaznaczyć, że wybierając lokaty o stałym oprocentowaniu masz pewność, że nie zmieni się ono w trakcie trwania umowy.
- inwestując w lokaty, zamrażasz swoje środki na pewien czas, zwykle od 2 do 3 lat. W przypadku polis inwestycyjnych nierzadko mówimy o czasie 10 lub 15 lat, a dodatkowo klient zobowiązany jest regularnie wpłacać środki na polisę pod groźbą utraty części zgromadzonego kapitału. Dla jednych jest to plus (przymus oszczędzania, wyrobienie dobrego nawyku), dla innych minus – „a co, gdy na rynku za 5 lat pojawi się korzystniejsza oferta?”. Można zatem powiedzieć, że korzystając z polis, musisz się liczyć z mniejszą elastycznością finansową;
- jeżeli lokujesz środki w ryzykowne instrumenty finansowe (fundusze i polisy inwestycyjne) powinieneś wziąć pod uwagę możliwość, że w momencie chęci spieniężenia inwestycji na rynku akcji będzie bessa, a tym samym Twoje zyski będą niewielkie lub poniesiesz niewielką stratę. Warto upewnić się przed wyborem konkretnej oferty, jak wygląda kwestia wycofania części lub całości kapitału i czy wiążą się z tym jakieś opłaty. W kontekście długoterminowego oszczędzania przedwczesne wypłaty środków mogą być nieopłacalne, jednak jeśli nie chcesz ryzykować utraty całości zysków, lepiej zawczasu przesunąć część środków z ryzykownej inwestycji i ulokować je w bezpiecznych instrumentach finansowych, np. na lokatach terminowych.
Konta oszczędnościowe
Silnym konkurentem dla lokat w kontekście oszczędzania na przyszłość dziecka są konta oszczędnościowe. Ważną zaletą tego typu rachunku jest możliwość dokonywania dopłat do konta (co jest przydatne w przypadku chęci regularnego oszczędzania) oraz częstsza kapitalizacja odsetek – zwykle miesięczna lub dzienna (odsetki od lokaty zwykle dopisywane są po zakończeniu okresu, na jaki została założona). Konta oszczędnościowe są jednak niżej oprocentowane niż depozyty terminowe i to powinno być dla Ciebie wskazówką, jeśli wahasz się, którą z tych form oszczędzania wybrać. Warto śledzić dostępne oferty i porównywać oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Jeżeli oprocentowanie lokat jest znacznie wyższe od oprocentowania rachunków oszczędnościowych (>1%), to warto rozważyć wybór depozytu terminowego, w przeciwnym razie lepszym wyborem może okazać się konto oszczędnościowe.
A my jak oszczędzamy???? Odpowiedź jest prosta mamy konta SKO :D:D:D
Pozdrawiamy :D
Fajna akcja
Ja co niedziela dostaje 10 zł kieszonkowego . tata wkłada mi je do skarbonki. Jeszcze nie mam konta SKO ale za niedługo będę miała . fajnie co nie A jak wy oszczędzacie piszcie komentarze pod każdym blogiem , kto tak robi bo ja tak proszę o lajka 3 sweety sówka