30.10.2024

Jak zachęcić dziecko do oszczędzania? Poradnik dla rodziców.

1. Skarbonka tematyczna

  • Kup lub zrób razem z dzieckiem skarbonkę z motywem, który je interesuje, np. w kształcie zwierzątka, bohatera bajki lub tematyczną (np. wakacje, zabawka). Dzięki temu oszczędzanie będzie dla dziecka bardziej angażujące i konkretne. Możecie razem omówić, na co dokładnie oszczędza.

2. System nagród za oszczędzanie

  • Stwórzcie system nagród, który nagradza wytrwałość w oszczędzaniu. Za każdą zaoszczędzoną kwotę, dziecko otrzymuje drobną nagrodę (np. naklejkę lub punkt). Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, dziecko może wymienić je na coś większego, np. wycieczkę lub wymarzony gadżet.

3. Podział kieszonkowego na "trzy słoiki"

  • Wprowadźcie zasadę podziału kieszonkowego na trzy kategorie: oszczędnościwydatki i pomoc dla innych. Dziecko wrzuca część pieniędzy do słoika oszczędności (na przyszłe cele), część do słoika wydatków (na aktualne potrzeby lub drobne przyjemności), a część do słoika pomocy dla innych (na cele charytatywne). To uczy nie tylko oszczędzania, ale i odpowiedzialności finansowej.

4. Gra w „inwestowanie” – mini bank w domu

  • Stwórzcie domowy „mini bank”, w którym dziecko może przechowywać swoje oszczędności. Możecie ustalić „odsetki” za każdą oszczędzoną kwotę – np. 10% dodawane co miesiąc. Dziecko zobaczy, jak pieniądze mogą rosnąć i zrozumie, że im dłużej oszczędza, tym więcej zgromadzi.

5. Zakładanie celu oszczędnościowego na dużą rzecz

  • Pomóż dziecku wybrać duży cel, na który będzie zbierać pieniądze – może to być np. rower, konsola, wycieczka. Razem obliczcie, ile pieniędzy potrzeba, i ustalcie, jak długo będzie musiało odkładać, by osiągnąć cel. Możecie stworzyć wykres postępów lub kalendarz, by na bieżąco śledzić, jak blisko jest do osiągnięcia celu.

6. Załóż z dzieckiem słoik oszczędności i podejmij wyzwanie 500zł

  • Wydrukuj Słoik oszczędności SKO. Przygotuj z dzieckiem słoik do którego będzie wrzucać monety 5zł. Za każdą wrzuconą monetę dziecko ma pokolorować jedno kółeczko. Po pokolorowaniu wszystkich kółek, w słoiku uzbiera się 500zł.

Każda z tych metod łączy zabawę z edukacją finansową, pomagając dziecku lepiej zrozumieć wartość pieniądza i rozwijać zdrowe nawyki oszczędzania.

https://spmzywieckie.szkolnastrona.pl/a,1356,jak-zachecic-dziecko-do-oszczedzania-krotki-poradnik-dla-rodzicow

0
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 13
  • 15