29.10.2013

Heeeeej Śpiochy, Nocne Marki i inne Istoty, którym z rana trudno opuszczać ciepłe łóżeczka! Dzisiaj wasze święto! Hehe Dzień Śpiocha!!!

To co, że w Finlandii obchodzony. Można go przenieść na nasz grunt. Prawda? Mało to innych świąt sobie przysposobiliśmy? Choćby Walentynki czy Halloween.

Fiński Dzień Śpiocha powstał ze święta Syvsover,

a jego tradycja sięga właściwie Średniowiecza i podania o Siedmiu Świętych Młodziankach z Efezu,

którzy obudzili się po 200 latach pobytu w jaskini właśnie 27 lipca.

PA250101.JPG

Obecna forma świętowania w Finlandii liczy sobie około 50 lat. W Naantali (niewielkim, fińskim miasteczku portowym) wybiera się Śpiocha Roku – bardzo leniwego i kochającego sen obywatela, którego – dla pełnego rozbudzenia – wrzuca się do wody. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto będzie tym „szczęśliwcem”.

PA250058.JPG

 

PA250061.JPG

Raniutko (o 7.00) delikwent (a może szczęśliwiec?) zostaje pochwycony, zakryty kocem i przeniesiony nad brzeg Zatoki Fińskiej.

Dopiero w momencie „wyhuśtania go” do wody – zgromadzony tłum może ujrzeć jego twarz. Po porannej ceremonii, świętowanie przenosi się na centralny plac miasta i do Muumimaailma – miasteczka Muminków znajdującego się w pobliżu.

 

PA250063.JPG

Dzień Śpiocha w naszej szkole obchodziliśmy „bardzo uroczyście”, mianowicie w eleganckich strojach wieczorowych (a dokładniej strojach nocnych) oraz rozczochranych fryzurach. W końcu to Dzień Śpiocha i trzeba było ten dzień jakoś uczcić! Na lekcjach ucinaliśmy sobie bezkarne drzemki… Szczęściarze w klasach młodszych mogli leżakować na dywanikach.

PA250097.JPG

Starszakom musiały wystarczyć misie i przytulanki, służące za poduszki. Każda klasa prezentowała swoje nocne kreacje w rytm kołysanek, które dało się słyszeć w tle. Kto potrafił nucił znane melodie z dzieciństwa… (Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga, choć opowiem Ci bajeczkę bajka będzie długa… :)

 

PA250088.JPG

PA250075.JPG

copy_of_PA250084.JPG

Podczas  apelu z okazji Dnia Śpiocha dowiedzieliśmy się także jak ważną rolę odgrywa
w naszym życiu sen. Oto niektóre informacje, o których warto pamiętać:

1. Sen poprawia zdolność zapamiętywania. Dlatego dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli.
2. Sen jest stanem odpoczynku dla ciała, ale też czasem aktywności mózgu - to w nocy umysł porządkuje i utrwala informacje.
3. Brak wystarczającej ilości snu ogranicza zdolność koncentracji
4. Poobiednie drzemki (co najmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny) mają korzystny wpływ na serce.
5. Drzemka w ciągu dnia łagodzi stres.
6. Sen wzmaga skuteczność systemu immunologicznego. Podczas snu organizm skuteczniej zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne.
7. Podczas snu nasz organizm odpoczywa. Uspokaja się rytm serca, normuje ciśnienie, oddech staje się równomierny i głębszy, odpoczywają oczy.
8. Jeśli nie zapewniasz organizmowi odpowiedniej ilości snu, Twoja wydajność w pracy, w szkole spada nawet o połowę.

PA250088.JPG

 

copy2_of_PA250091.JPG

 

PA250092.JPG

 

PA250095.JPG

Poznaliśmy również ciekawe informacje na temat zwierząt, które zapadają w sen zimowy. Czy wiecie, że niedźwiedź po „zimowej drzemce” wychodzi z gawry lżejszy nawet o 200 kg?! Wiewiórka natomiast ma kiepską pamięć, gdyż zapomina gdzie zakopuje żołędzie, które zamiast zostać zjedzone kiełkują! Ach te zwierzaki...

To był niezapomniany dzień

copy_of_PA250108.JPG

9
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 15
  • 7
Komentarze