17.11.2013

16 listopada - Dzień TOLERANCJI

Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych".

 

Pojęcie tolerancja oznacza wyrozumiałość i poszanowanie dla cudzych poglądów, wierzeń, zachowań, mimo że są one odmienne od tego, co my uważamy za słuszne i prawdziwe.

Tolerancja jest bardzo trudną umiejętnością, wymaga pozytywnego nastawienia do świata i do ludzi, a także dużej cierpliwości i mądrości. Tak naprawdę wielu z nas ma kłopoty z takim myśleniem.



Nasz świat jest światem podzielonym. Z wielką łatwością dostrzegamy różnice, nazywamy je i wartościujemy. Ileż pogardy jest w słowach, którymi posługujemy się co dzień. Jakże często słyszymy: to  głupek, grubas, wieśniak,  że wygląda jak szkielet lub chodzi jak oferma.

Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Tolerancja to postawa rozgrywająca się zawsze na płaszczyźnie człowiek – człowiek. I to my właśnie kilka razy dziennie, bez względu na toczące się na świecie wojny i prześladowania, dajemy wyraz swej tolerancji lub nietolerancji wobec „INNEGO”.
W autobusie, na ulicy, w pracy, w szkole, dyskotece, kinie, muzeum...

Istotnym problemem  jest również brak życzliwości w relacjach międzyludzkich oraz posiadanie różnych uprzedzeń . Jesteśmy słabo przygotowani do kontaktu z innymi ludźmi.

Między nami nie ma niepotrzebnych
Między nami nie ma niepotrzebnych
Jeśli szukasz znajdziesz gdzieś na pewno
trochę szczęścia, swoje małe niebo.

3
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 4
  • 6
Komentarze