09.11.2016

Pieniądz towarowy - edukacja ekonomiczna - cz. II

Czytaj uważnie i zapamiętaj:) Już niedługo quiz.

Idealny pieniądz towarowy powinno łączyć kilka cech.
- Musi być towarem stosunkowo trwałym, łatwym do odmierzania w różnych ilościach,
- musi istnieć na niego stały popyt nadający mu wartość,
- a do tego nie powinien to być towar występujący powszechnie - raczej możliwie rzadki.
Tak naprawdę jednak wszystkie te cechy jednocześnie spełniają tylko metale szlachetne - większość pieniędzy towarowych bynajmniej nie odpowiadała temu ideałowi.
Bardzo często były to po prostu przedmioty o charakterze użytkowym i praktycznym, z gatunku tych, które potrzebne są każdemu.
Słowianie na przykład rozliczali się w skórach zwierząt futerkowych lub - później - "płatach" płótna (stąd też część językoznawców wywodzi pochodzenie słowa "płacić" w języku polskim).
Bardzo powszechnie w roli pieniądza towarowego występowały zwierzęta hodowlane - rozliczenia w kozachkoza-ruchomy-obrazek-0005 czy wielbłądach wielblad-ruchomy-obrazek-0036spotkamy w niektórych kulturach nawet dziś.
Dość szybko pieniędzmi towarowymi stały się też przedmioty zbytku. Jak choćby muszle spondylus Znalezione obrazy dla zapytania muszle spondylus gif- występujące w Morzu Śródziemnym i stosowane w wymianie na obszarze niemal całej Europy. Używano ich do wyrabiania biżuterii i ozdabiania ceramiki - miały więc szczególną jubilerską wartość - która jednakże rosła w miarę oddalania się od basenu Morza Śródziemnego - bo tam przecież można było je znaleźć po prostu na plaży.
Z czasem jednak najbardziej uniwersalnym i wspólnym dla większości kultur pieniądzem towarowym stały się metale -od żelaza po złoto.

ciąg dalszy nastąpi...:)
47
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 4
  • 2
Komentarze