ABC oszczędzania - pigułka wiedzy o oszczędzaniu wody
oraz krótki test o wodzie. Odpowiedzi przynosimy dopiero 28 października - macie więc dużo czasu.
Wiesz, że przeciętny Europejczyk zużywa 200-300 litrów wody w ciągu doby (pojemność ok. 2 wanien) a przeciętny mieszkaniec Mozambiku w Afryce mniej niż 10 litrów? To tyle, ile jednorazowo zużywasz na spłukanietoalety.
Ziemia składa się w 70% z wody. Lądów jest zdecydowanie mniej niż mórz i oceanów. Z wody zbudowany jest także człowiek – stanowi ona aż 2/3 ludzkiego organizmu. Prawdą jest stwierdzenie, że bez wody nie ma życia. Aby nasz organizm normalnie funkcjonował powinniśmy wypijać dziennie ok. 2 litrów płynów (wody, soków, napojów, herbaty). Bez nich człowiek mógłby przeżyć najwyżej 5-6 dni.
Woda pitna
Odkręcając codziennie kran, nie zdajemy sobie sprawy z wartości lejącej się z niego wody. Okazuje się, że woda słodka należy do najrzadszych zasobów naturalnych na świecie. To tylko kilka procent z całej objętości wody, a ponadto w większości występuje w postaci lodu i śniegu. Mniej niż 1 proc. zasobów świeżej wody jest dostępny dla człowieka, a prawie dwadzieścia procent mieszkańców naszej planety nie ma do nich dostępu.
Życie codzienne
Woda jest nam potrzebna nie tylko do picia. Zużywamy ją do mycia, do prania, gotowania. Ograniczenie zużycia wody jest konieczne – zasoby słodkiej wody się kurczą. Oprócz aspektów ekologicznych warto zadbać o mniejsze rachunki. Oszczędzając wodę dbamy także o nasz domowy budżet.
Woda jest także w jedzeniu. Nasze codzienne posiłki także w dużej mierze składają się z wody. Wodę zawierają warzywa, owoce, sery, ryby, wędliny i wiele innych produktów. Bochenek chleba składa się prawie w połowie z wody.
Co szkodzi wodzie
Główną przyczyną zanieczyszczania wód są ścieki odprowadzane z kanalizacji przemysłowych i komunalnych. Inną grupę stanowią zanieczyszczenia obszarowe, spłukiwane z terenów rolniczych i leśnych. Należą do nich nawozy, środki ochrony roślin, które są niezwykle groźne z uwagi na wysokie stężenie substancji chemicznych i brak kontroli w ich rozprzestrzenianiu. Na stan wód bardzo negatywnie wpływają zanieczyszczenia pochodzące z dróg i pojazdów. Są to zanieczyszczania związkami ołowiu ze spalin oraz
zanieczyszczenia spłukiwane z dróg.
Wody nie da się zastąpić
Od jakości wody zależy nasze zdrowie, a czasem nawet życie. Każdego roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umiera na świecie 2 miliony osób. Jesteśmy na tym uprzywilejowanym miejscu, że nie musimy się martwić o dostęp do wody. Jeszcze nie. Pamiętając o tym, nie pozwólmy się zmarnować ani jednej jej kropli.
Co ty możesz zrobić:
Zakręcaj kran podczas namydlania rąk, a po umyciu rąk upewnij się, że nie kapie z niego woda.
Korzyści przyniesie naprawienie kapiących kranów poprzez wymianę uszczelek. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty ok. 12 litrów wody rocznie.
Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
Do mycia zębów przygotowuj wodę w kubku. Płynąca z kranu woda marnuje się podczas szczotkowania zębów.
Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. Staraj się, by Twój czas spędzony pod prysznicem nie był bardzo długi. Jeśli kąpiesz się w wannie używaj małej ilości wody – wystarczy napełnić wannę w 1/3.
Korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie toalety”.
Unikaj niepotrzebnego spłukiwania toalety. Chusteczki, drobne śmieci, owady możesz wyrzucić do kosza. Nie wyrzucaj do toalety również resztek jedzenia czy fusów z kawy czy herbaty. Jedno spłukanie to średnio 6 litrów wody.
Wodę do mycia twarzy odkręć dopiero po namydleniu.
Nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, w ogrodzie czy sprzątania.
Nie zanieczyszczaj i nie zaśmiecaj wody. Nigdy nie wrzucaj śmieci do wody.
Warto wiedzieć:
Jeśli niedokładnie zakręcisz kran i będzie z niego kapać, to przez jeden dzień i jedną noc wycieknie jej aż 16 litrów. To prawie całe wiadro.
Woda, która dziś jest na Ziemi to ta sama woda, co w czasach dinozaurów.
Woda jest jedną z nielicznych substancji, które wykazują w pewnym zakresie odwrotną rozszerzalność cieplną: podczas krzepnięcia woda, zamiast, tak jak inne substancje, zmniejszać swoją objętość, rozszerza ją. Zmiana objętości podczas krzepnięcia wody dochodzi do 10%, a więc jest bardzo duża.
Najczystszą wodą w przyrodzie jest woda z lodowców arktycznych.
TEŚCIK O WODZIE
1. Na podstawie rysunku oblicz ile razy mniej wody zużyjesz biorąc 3 minutowy prysznic.
2. Uzupełnij brakujące wyrazy:
Woda występuje w trzech stanach skupienia: w stanie ciekłym- jako.............................., w stanie gazowym- jako........................... i w stanie stałym jako............................ .
Lód jest ciałem ..................... . Topi się w temperaturze .....................stopni C.
Im jest .................. tym szybciej się topi. Lód jest ......................od wody.
Woda jest ciałem .................... . Zamarza w temperaturze ..............stopni C , a gotuje się w temperaturze ...............stopni C.
Szybciej wysychają te przedmioty, które mają ..................... powierzchnię parowania. Woda paruje szybciej, gdy jest ..................... .
Para wodna jest gazową postacią wody, czyli ............................ stanem skupienia.
Stan skupienia wody zależy od ....................................... otoczenia.
3. Jak dysponując dwoma naczyniami o pojemności 5 litrów i 3 litry odmierzyć dokładnie 4 litry wody?
4. Tylko dla VI klas:
W czasie obfitego deszczu grunt pokryła warstwa wody o grubości 10 mm. Ile wiader wody o pojemności 12 litrów spadło na działkę o długości 25,8 m i szerokości 10,5 m?
5. Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wody?
6. Największym oceanem na Ziemi jest:
7. "Nie można wejść dwa razy do tej samej wody" – co oznacza podane przysłowie?
8. W mitologii rzymskiej bogiem wód, chmur i deszczu był:
9. Najdłuższą rzeką świata jest:
10. Napisz pięć przysłów związanych z wodą. !!!Nie przepisuj przysłowia z zadania 8, nie będzie ono brane pod uwagę!!!
Pozdrowionka na dobranoc i głosik 1289 :) Spokojnej nocki :)
Życzę Pani Haniu szybkiego powrotu do zdrowia
Jak się Pani czuję?
I kiedy Pani do nas wróci?
Pozdrawiam głosikowo w czwartkowy wieczór:-)
1282 łapka!!::))
Pani Haniu, ja do dzisiaj też miałam problem ze wstawianiem zdjęć. Wczoraj stronkę robiłam 5 godzin. a dzisiejszą o kasztankach tylko pół godzinki. Jakie to łatwe::))Proszę w google wpisać Hosting zdjęć. Jest to wgrywanie zdjęć i zamiana na adres URL. Naprawdę warto. Jezęli będzie miała Pani jakieś pytanka to zapraszam. Chętnie pomogę.
Serdecznie pozdrawiam::))i głosik zostawiam
1281:) Bardzo ciekawy wpis!
Możemy robić wpisy, ale co do wklejania zdjęć :( po staremu...
Pozdrawiamy i głosik zostawiamy!
Bardzo dużo tych zadań.
Pozdrawiamy głosikiem 1255:)
Witam,
Pani Haniu życzę pani wszystkiego najlepszego i żeby pani jak najszybciej wyzdrowiała.:)
Ciekawe zadanie... jednym słowem ... nie ma lania wody :)
Pozdrawiam :)
pozdrawiamy i głosik zostawiamy
Wspaniały wpis!!! Tyle przydatnych informacji!!!
Pozdrawiamy z Inowrocławia i spieszymy donieść, że na naszym blogu też mamy problemy techniczne. Umieszczenie zdjęć zajmuje czasami kilka godzin. Wgrywają się one bardzo wolno. Dlatego też jest u nas mało wpisów, bo przecież należy oszczędzać czas:-))
Czekamy na sprzyjające warunki i wtedy uzupełnimy braki.
POZDRAWIAMY GORĄCO PIĘKNĄ WARSZAWĘ (miałam okazję odwiedzić ją w czasie GALI SKO:-))
-SKO SP 11 INOWROCŁAW