25.06.2021

Poznajemy walory turystyczne naszej okolicy.

Wycieczka

 

 Co warto zobaczyć w Zbylutowie?

Zapraszamy do odwiedzenia naszej miejscowości.

Polecamy miejsce z krzyżem pokutnym.

Oto cała historia:

Zazdrość i mord wykute w Zbylutowie

  Niedaleko od zabudowań, tuż przy drodze polnej w Zbylutowie, znajduje się niezwykły zabytek dawnego prawa. Kamienny krzyż posiada bowiem kilkusetletnią metrykę i unikalną pół-aureolę! Dawniej ów pomnik posiadał wyraźny ryt miecza, jednakże został on częściowo zatarty na skutek erozji, a po części przez umieszczenie inskrypcji. Głosi ona, iż dnia 2 czerwca 1601 roku Maria Rosina Wetzel, udając się na ślub z Ignacym Gabrielem, została w tym miejscu pozbawiona życia przez jej byłego narzeczonego.

  Lokalna legenda uzupełnia tragiczne wydarzenia. Otóż Maria początkowo miała rozkochać w sobie pewnego łowczego, lecz po pewnym czasie zakochała się w innym mężczyźnie. Nastał w końcu dzień, w którym wyznała narzeczonemu, iż kocha kogoś innego i chce być z tym człowiekiem do końca swych dni. Łowczy nie mógł pogodzić się z zerwaniem zaręczyn, więc postanowił się zemścić… Pewien czas potem zakochani jechali powozem w towarzystwie gości, by zawrzeć związek małżeński. Kiedy orszak zbliżał się do lasu, z zarośli wyskoczył pogardzony uprzednio narzeczony, zadając śmiertelny cios pannie młodej. Młoda kobieta zmarła na miejscu, zaś morderca, choć próbował uciec, został niebawem schwytany. Oprócz surowej kary, musiał wyciosać ów krzyż i postawić go na rozstaju dróg.

  Dla utrwalenia po wsze czasy tej smutnej historii, tutejszy proboszcz nakazał w pod koniec XIX stulecia wykuć pamiątkową inskrypcję. Sęk w tym, iż krzyż wydaje się dużo starszy, aniżeli podaje lokalny i zapewne mocno wypaczony przekaz. Niewykluczone, iż wykorzystano stojący krzyż pokutny (pojednania), by wyjaśnić jego pochodzenie wśród miejscowych. Zwłaszcza, że istnieje wiele wersji legendy, a w każdej z nich pojawia się inne narzędzie mordu (nóż, widły, strzelba) oraz kres żywota mordercy (kara śmierci, samobójstwo, ucieczka). Dlatego opowieść tę należy wysłuchać z przymrużeniem oka, choć nie zmienia to faktu, iż przed wiekami doszło tutaj do dramatu…

Tekst: Szymon Wrzesiński

 

Dziękujemy klasie II za przypomnienie ważnych informacji.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 9
  • 13