Dzień Praw Dziecka
Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Janusz Korczak napisał: „Dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego”. Pisarz, pedagog i wychowawca walczył o prawa dzieci, o ich dobro i sprawiedliwość, o czym teraz przypomina Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Święto to jest obchodzone w Polsce 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i jest świetną okazją, aby uświadamiać i przypominać o tym, że najmłodsi mają swoje prawa i należy je respektować. Aby przestrzegać praw dziecka, trzeba je dobrze znać, dlatego uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog. W niektórych klasach również wychowawcy przeprowadzili takie zajęcia.
Dlaczego Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest ważny?
Obchody tego dnia są niezwykle ważne, ponieważ niestety prawa dzieci są wciąż łamane na całym świecie, nawet w krajach rozwiniętych. Wciąż w wielu miejscach na świecie dzieci stają się ofiarami przemocy, są wykorzystywane do ciężkiej, fizycznej pracy, biorą udział w konfliktach zbrojnych, są zmuszane do prostytucji, stają się przedmiotem handlu i nie mają możliwości nauki, a żadna instytucja ani organ państwowy nie jest im w stanie zapewnić ochrony i opieki. W związku z tym, konieczne jest ciągłe przypominanie o znaczeniu praw dziecka i o tym jak bardzo ważne jest ich respektowanie.
Niezwykle ważne jest również to, aby dzieci znały swoje prawa, rozumiały je i potrafiły świadomie z nich korzystać, aby bronić się przed dyskryminacją i złym traktowaniem. Poza tym, dzieci powinny wiedzieć, do jakich osób lub instytucji mogą się zgłosić, gdy spotkają się z przemocą lub inną formą łamania przysługujących im praw.
Warto edukować dzieci w zakresie, co do przysługujących im praw, w szkole, ale i w domowym zaciszu. Rozmowy z dziećmi, uświadamianie im, w jakiej są pozycji i tego, że pomimo, że są najmniejszymi członkami społeczeństwa, to pełnoprawnymi – to bardzo ważna część wychowania.