06.11.2015

Bez śniadania nie ma nauczania!

  • Dzieci, które nie jedzą śniadania przed wyjściem do szkoły mają znacznie gorsze wyniki w nauce.
  • Pieniądze otrzymane od rodziców na zakup śniadania w szkole dzieci najczęściej wydają na słodycze  i/lub fast-foody  –  tłuste, bardzo słone lub słodkie pokarmy, których spożywanie prowadzi do otyłości.
  • Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia rozwijającego się organizmu, a zwłaszcza pracy mózgu, są gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi, które powstają po spożyciu ww. produktów, czyli słodyczy  i fast-foodów.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia! 

To pierwszy posiłek po najdłuższym okresie odpoczynku w ciągu doby, tak więc konieczne jest dostarczenie energii oraz niezbędnych składników odżywczych,  aby przygotować cały organizm, a zwłaszcza mózg, do ciężkiej pracy, jaką jest nauka. Należy więc konsekwentnie stosować zasadę, że dzieci nie wychodzą rano  z domu bez zjedzenia śniadania, a do szkoły zabierają przygotowane drugie śniadanie. 

Energia dla mózgu

Podstawowym składnikiem, którego obecność warunkuje właściwą pracę mózgu, jest glukoza

należąca do węglowodanów (cukrów) prostych. Glukoza występuje w owocach i miodzie oraz  jest produkowana przez organizm  z węglowodanów złożonych. Dlatego śniadanie, jak też następne posiłki w ciągu dnia powinny zaopatrywać organizm w węglowodany, ale powinny to być węglowodany złożone z dużą ilością błonnika pokarmowego  (czyli razowe pieczywo, nieoczyszczone płatki zbożowe i kasze) – wtedy trawienie odbywa się w sposób harmonijny i tak samo wydzielana jest insulina. Dzięki temu poziom cukru utrzymuje się na stałym poziomie. 

Uwaga na słodkie śniadania!

Szkodliwe dla pracy mózgu i całego organizmu jest spożywanie przez dzieci słodkich śniadań 

–  słodkich płatków śniadaniowych, dżemów, czekoladowych czy orzechowych kremów z białym pieczywem lub bułkami, oraz picie słodzonej herbaty. Tego typu pożywienie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie, w wyniku działania insuliny, równie gwałtowny jego spadek. Zaburza to pracę mózgu, który  najpierw jest „zalany” energią,  a następnie niemalże całkowicie jej pozbawiony, skutkiem czego dziecko ma kłopoty z koncentracją, trudno mu skupić uwagę na słowach nauczyciela, nie przyswaja prawidłowo wiadomości, może przeżywać skrajne nastroje, być pobudzone, nawet agresywne, a za chwilę ospałe i zmęczone.

SKO-wicze z klasy II przystąpili do programu "Śniadanie Daje Moc". 6 listopada zorganizowali razem z opiekunką SKO zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których przygotowali wspólnie uroczyste śniadanie z okazji "Dnia Śniadanie Daje Moc". Były krótkie zajęcia wprowadzające do tematu i oczywiście emocjonująca, kreatywna praca. Wszyscy obejrzeli również film "Zanim zmarnujesz żywność POMYŚL". U nas nic się nie zmarnowało - było pyszne.

 

Było smacznie, zdrowo i kolorowo.

Na zakończenie dzieci otrzymały certyfikaty ukonczenia kursu ZDROWEGO ODŻYWIANIA NA PIĄTKĘ, a mamy jabłuszka z napisem Śniadanie Daje Moc.

 

2
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 3
  • 17
Komentarze