15.12.2020

Jak przetrwać zimę? - Zwierzęce sposoby

Poznajmy zwierzęce sposoby - jak przetrwać zimę !

img

Wystarczy kilka stopni mrozu czy dłużej padający śnieg, by większość z nas miała dosyć grudniowej pogody. Tymczasem zwierzęta z naszej strefy klimatycznej radzą sobie w tym trudnym czasie całkiem dobrze. Poznajmy ich sposoby na zimę!

       Dla zwierząt zima to okres walki o przetrwanie, rodzaj wielkiego życiowego egzaminu. Te słabe, chore lub niedostatecznie przygotowane mogą nie przetrwać skrajnie niekorzystnych warunków. Dzięki tej naturalnej selekcji , wiosną do godów przystępują osobniki najsilniejsze, będące w domyśle nosicielami najlepszych genów. Jednak aby przetrwać zimę, nie wystarczą tylko geny i dobre zdrowie - trzeba jeszcze odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotownia do tego trudnego okresu. Część zwierząt migruje, uciekając przed głodem i chłodem, inne zapadają w sen zimowy lub hibernację do minimum ograniczając swoją aktywność. Są wreszcie takie, które pozostają aktywne, chociaż drastycznie zmieniaja dietę lub tryb życia. 

Warto poznać bliżej te trzy strategie przetrwania :

MIGRACJA- Niektórzy z Was z nastaniem chłodów najchętniej przenieśliby się do ciepłych krajów. Dla wielu ptaków nie jest to marzenie, ale konieczność życiowa. Uciekając przed niską temperaturą i sezonowym brakiem pożywienia, skrzydlaci wędrowcy pokonują tysiące kilometrów.

img

SEN ZIMOWY - W sen zimowy zapada część ssaków, a także gady, płazy oraz większość bezkręgowców. Warto jednak pamiętać, że są różne rodzaje snu dla różnych zwierząt:

  • sen zimowy (ssaki niedźwiedzie, borsuki...)
  • hibernacja (gady, płazy, nietoperze, jeże, świstaki)
  • diapauza( owady)
    Nie jest to jednak słodka drzemka, jak mogłoby sie zdawać, bo do snu zimowego trzeba się przygotować. Na ten okres zwierzęta muszą mieć zgromadzone duże rezerwy energettyczne w postaci tłuszczu. To czas intensywnego żerowanie latem i jesienią. Konieczne jest także znaleźć odpowiednie schronienie, w którym można spokojnie i w miarę komfortowo przespać zimę. Najpopularniejsze sa różnego rodzaju nory i głębokie rozpadliny, ale także spróchniałe wnętrza drzew, duże sterty liści oraz jaskinie i bunkry.

img

img

Próbujące normalnie przetrwać - Kilka gatunków zwierząt obrało strategię przetrwania zimy. Dość znanym przykładem jest sójka, która jesienią gromadzi duże zapasy żołędzi, owoców buka, orzechów laskowych. Znaczne zapasy gromadzi też wiewiórka zbierając nasiona, orzechy i grzyby. Ten mały sympatyczny gryzoń zimę spędza w specjalnie wyścielonym gnieździe, które dobrze chroni przed chłodem. Ciekawym zwierzęciem jest też kret , który obok specjalnie przygotowanego gniazda ma też swoja prywatna spiżarnię, a w niej  cały zapas żywych dżdżownic.

img

         Niskie temperatury zimą zmuszają na zwierzętach specjalne przygotownie, tak by utrzymać ciepłotę ciała ( stałą temperaturę), a jednocześnie ograniczyć straty ciepła. Dlatego intensywnie przed nadejściem zimy żerują, a u ssaków jest też wymiana futra z letniego na zimowe, które jest znacznie gęściejsze, cieplejsze o dłuższych włosach. Często wymiana sezonowa futra wpływa też na zmianę ubarwienia zwięrząt, by mogły lepiej maskować się na śniegu np: gronostaj, zimą kolor jego futra jest biały.

img

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 6
  • 7