04.12.2020

Ciekawostki o Kopalniach

Czy wiesz, że...

W Polsce najwięcej złóż węgla i innych surowców naturalnych jest na Gónym Ślązku. Znajduje się tu wiele kopalń i wielkich zakładów przemysłowych. Stolicą Górnego Ślązka są Katowice. Jeszcze dwieście lat temu Górny Ślązk był porośnięty lasami. Dzisiaj odnosi sie wrażenie, że to jedno wielkie miasto pełne kopalń, hut i fabryk.

img

Kopalnie łatwo rozpoznać po charakterystycznych wyciągach szybowych, które służą do transportu węgla, osób i materiałów, a także po hałdach, czyli górach odpadów kopalnianych.

img

 

Aby dostać się do złóż węgla, drąży się w głąb ziemi otwory, które nazywamy szybami lub sztolniami. Poziome korytarze, w których pracuja górnicy - to chodniki. Im niżej się schodzi, tym wyższa jest temperatura. W najgłębszych kopalniach  -ponad 3 kilometry pod powierzchnią ziemi - temperatura skał przekracza 50 stopni C.

 

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najstarszych kopalń soli kamiennej na świecie. Już w X wieku zaczęto tu wydobywać ten bezcenny surowiec. Wkrótce po uruchomieniu kopalni ( w XIII wieku) Wieliczka stała się jednym z najważniejszych miast górniczych w Polsce. Obecnie kopalnię można zwiedzać ; znajduje się tu także muzeum i senatorium.

img

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 6
  • 9